Nadpłata składek powstaje, gdy przedsiębiorca zapłaci więcej niż zadeklarował w dokumentacji rozliczeniowej albo więcej niż wynika to z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zadłużenia – jeśli takie istnieje. Jeżeli zaległości nie ma, przedsiębiorca sam decyduje co zrobić z nadwyżką. Może otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków albo wykorzystać je do opłacenia bieżących lub przyszłych składek.
100 milionów zł nadpłat u aktywnych płatników
Dziś na kontach 54,3 tys. aktywnych płatników z województwa lubelskiego jest prawie 100 milionów złotych nadpłat. Przedsiębiorcy mogą je wykorzystać do pomniejszenia swoich przyszłych przelewów do ZUS. Jeśli natomiast przedsiębiorca planuje zakończyć prowadzenie działalności, to warto by z wyprzedzeniem wystąpił z wnioskiem o zwrot nadpłaty.
Nadpłaty także na kontach nieaktywnych
Nadpłaty widnieją również na kontach ponad 11 tysięcy płatników z województwa lubelskiego, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (1 stycznia 2017 r. lub później). Wysokość tych nadpłat to ponad 3 miliony złotych. Jeśli przedsiębiorca nie ma pewności, z jakim saldem w ZUS zamknął się jego biznes, to warto, by skontaktował się z najbliższą placówką instytucji. Saldo może również sprawdzić na swoim profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na PUE można potwierdzić, czy na koncie występuje nadpłata albo niedopłata na ostatni dzień miesiąca albo na dowolnie wskazany dzień. Można też sprawdzić za jakie miesiące jest nadwyżka składek.
– Apelujemy do przedsiębiorców, by na bieżąco kontrolowali stan swoich rozliczeń składkowych. Jeżeli zaś kończą prowadzenie własnego biznesu, zawsze warto zweryfikować saldo na swoim koncie. Profil płatnika na PUE ZUS umożliwia zarówno bieżącą kontrolę płatności, jak i ostateczną weryfikację swojego salda – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.
Jeśli na koncie jest nadpłata, to warto jak najszybciej złożyć wniosek o jej zwrot. Po pięciu latach od dnia wpłaty lub od otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata przedawnia się. Zwrot środków następuje w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.