Partner: Logo KobietaXL.pl

Wtedy niemowlak, przedszkolak i starsze dzieci zaczną słuchać ciebie, a ty ich.

 

Dla ponad 70% rodziców utrzymywanie dyscypliny to najtrudniejszy aspekt wychowania. Bo w końcu następują takie sytuacje, w których próbujesz tylko przetrwać. Kiedy chcesz, żeby dziecko cię słuchało, przestało płakać i narzekać, zrobiło to, co należy, i nie utrudniało. Doskonale wiesz, jak łatwo wtedy stracić panowanie nad sobą.

 

Mały człowiek, wielkie emocje

Masz najlepsze intencje jako rodzic, chcesz być serdeczny i empatyczny, ale bywa, że jesteś zbyt pobłażliwy. A kiedy czujesz się bezsilny wobec trudnych emocji, takich jak smutek, złość, lęk czy frustracja, ostatecznie i tak uciekasz się do krzyków i kar. Zbyt często zapominamy, że sposób, w jaki komunikujemy się w trudnych chwilach, ma ogromny wpływ na to, jak nasze dziecko będzie postrzegać siebie, relacje z innymi i otaczający je świat. O tym, jak się skutecznie komunikować, dowiesz się z książki Przestań mówić, zacznij rozmawiać.

 

Win-win dobrego rodzicielstwa

Autorki przekonują, że powinieneś dawać dzieciom mnóstwo miłości, ale również pokazać, że jesteś rodzicem i to ty rządzisz. Na sytuację, w której zyskują wszyscy, składają się według Heather Turgeon i Julie Wright trzy zasady opracowanej przez nie metody OWR – okazywanie zrozumienia, wyznaczanie granic, rozwiązywanie problemów. Dzięki ich książce nauczysz się słuchać, odczytywać mowę ciała i odpowiednio dobierać słowa, by rozwiązywać problemy i reagować na trudne emocje.

 

Proaktywne techniki

To, co tobie wydaje się oczywiste i ważne, dla dziecka może wcale takie nie być, i na odwrót. Aby nauczyć się odpowiednio komunikować z pociechami, potrzebujesz praktyki – i to zapewnia książka Przestań mówić, zacznij rozmawiać. Autorki przygotowały zestaw gotowych rozmów i najlepszych rozwiązań – na podstawie wziętych z życia scenariuszy zobaczysz, jak rozmawiać z niemowlakiem, przedszkolakiem i starszym dzieckiem. Oprócz tego dowiesz się, jak możesz inaczej powiedzieć „nie”, jak poprawić relacje pomiędzy rodzeństwem oraz jak skłonić pociechy do wykonywania poleceń i w jaki sposób motywować je do współpracy.

 

 

Wybrane opinie o książce:

 

Ten pozytywny poradnik zawiera łatwe do zapamiętania pomysły i techniki do wykorzystania w trudnych, a czasem pozornie nieskomplikowanych sytuacjach, kiedy rodzicom brakuje słów. Do moich ulubionych należą: „zostawiamy w brzuszku miejsce na obiad”, a także „na jakiś czas zrobimy sobie przerwę od treningów piłki nożnej, żeby mieć wolne popołudnia na inne sprawy”, są to doskonałe przykłady proaktywnych, pozytywnych rozwiązań, które pomagają dzieciom zrozumieć nasze decyzje i nauczyć się lepiej komunikować.

KJ Dell’Antonia, była redaktor naczelna bloga Motherlode publikowanego na stronie „New York Timesa”

 

Techniki Heather i Julie dostarczyły mi narzędzi, których tak bardzo potrzebowałam, aby pomagać dzieciom radzić sobie w chwilach smutku, złości i uporu. Dzięki nim mnie i mojemu mężowi łatwiej się z nimi porozumieć, a im z kolei łatwiej się porozumieć między sobą.

Joy Cho, założycielka i dyrektor kreatywna marki Oh, Joy!

 

Cudownie praktyczny poradnik o podejściu do wychowania, które jest nie tylko bardziej życzliwe, ale i znacznie skuteczniejsze. Najlepszym sposobem na to, aby nauczyć dzieci słuchać, jest słuchanie ich samych – to punkt wyjścia do prostego, składającego się z trzech etapów procesu, który przedstawiają tu autorki. Jako tata niesamowitej i przebojowej trzyletniej Holly pochłaniam tę książkę i mam zamiar na co dzień korzystać z zawartych w niej rad.

 

Julian Treasure, pięciokrotny prelegent TED oraz autor książki How to Be Heard

 

Ten niezwykle praktyczny poradnik na temat złożonych problemów rodzicielskich ratuje życie! Za pomocą wyjaśnień, opowieści i scenariuszy Wright i Turgeon pokazują rodzicom, jak okazywać empatię i miłość, a jednocześnie stawiać granice. Ta mądra i pełna zrozumienia książka wprowadza ducha uważności tam, gdzie rodzice i dzieci najbardziej tego potrzebują – kiedy jest naprawdę trudno. Nie mogę się już doczekać, by wypróbować ich porady na mojej córce!

 

Diana Winston, dyrektor ośrodka Mindful Awareness Research Center

na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles oraz autorka książki Fully Present: The Science, Art and Practice of MindFulness

 

Do natychmiastowego zastosowania. To praktyczne i pełne empatii podejście pozwala ruszyć z miejsca w patowych sytuacjach i dostarcza dzieciom narzędzia potrzebne do tego, by mogły wyrosnąć na odpowiedzialnych, emocjonalnie świadomych dorosłych.

Lorri Gottlieb, psychoterapeutka i autorka książki Marry Him

 

O autorkach:

 

Heather Turgeon – terapeutka rodzinna, psychoterapeutka specjalizująca się w zagadnieniach związanych ze snem oraz wychowaniem dzieci. Jej artykuły ukazują się m.in. na łamach „New York Timesa” oraz „The Washington Post”. Wraz z Julie często gości jako prelegentka w klubach dla rodziców i szkołach, prowadzi konsultacje w zakresie zaburzeń snu oraz terapię indywidualną.

 

Julie Wright – terapeutka rodzinna, twórczyni cyklu spotkań „Mama i ja”, jednego z najbardziej znanych tego typu programów. Dysponuje specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem w zakresie wychowania dzieci w wieku od urodzenia do 3. roku życia, pracowała w Cedar-Synai Early Childhood Center, a także w klinice dziecięcej Child Guidance Clinic w Los Angeles.

 

Tagi:

książka ,  dziecko wychowanie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót