W swoim nowym raporcie „Rynek pracy z kobiecej perspektywy” portal ALEO.com przyjrzał się sytuacji kobiet w biznesie oraz polityce. Autorzy porównują warunki zatrudnienia w całej UE, analizując m.in. statystyki Eurostatu i OECD.
We wszystkich krajach Wspólnoty odsetek aktywnych zawodowo kobiet jest mniejszy niż odsetek mężczyzn. Najmniejsza część obywatelek – zaledwie 45,3% – pracuje w Grecji. W Polsce aktywnych zawodowo jest 6 na 10 kobiet i 7 na 10 mężczyzn.
Często to jednak kobiety posiadają lepsze kwalifikacje od mężczyzn. W Polsce, podobnie jak w całej UE, dyplom wyższej uczelni posiada co trzecia kobieta i tylko co piąty mężczyzna.
– Wyższe wykształcenie nie gwarantuje równości szans na rynku pracy – tłumaczy Anna Górska, pracowniczka naukowa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz wicedyrektorka Research Centre for Women and Diversity in Organizations. – Jest to związane m.in. ze stereotypowymi rolami społecznymi. Kobiety wciąż postrzegane są jako te odpowiedzialne za opiekę nad domem, dziećmi, członkami rodziny i osobami starszymi.
Jak pisze w swoim raporcie ALEO.com, które powołuje się na dane GUS, w Polsce najmniej kobiet pracuje w górnictwie i wydobywaniu (11,2%) oraz budownictwie (7,4%). Mężczyźni dominują jednak również w tych obszarach, które polegają przede wszystkim na wiedzy oraz kwalifikacjach, a nie warunkach fizycznych – na przykład w zawodach związanych z informatyką i komunikacją (gdzie tylko 3 na 10 pracowników to kobiety) czy administracją (nieco ponad 40% pracowniczek).
– W Polsce kobiety poświęcają dodatkowo o dwie i pół godziny więcej niż mężczyźni na nieodpłatne prace domowe. Miesięcznie daje to kobietom 75 dodatkowych godzin, czyli równowartość połowy etatu. Pracodawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę i traktują kobiety jako pracowników „podwyższonego ryzyka” – komentuje Anna Górska.
Bariery rosną zwłaszcza na najwyższych szczeblach kariery. W Polsce wśród osób obejmujących stanowiska kierownicze kobiety stanowią zaledwie 17%.
– Bycie szefem to odpowiedzialne zadanie, bo ludzie na nas polegają – ale czy płeć ma na to wpływ? Myślę, że nie. Dla mnie ważniejsza jest umiejętność podejmowania trudnych decyzji, inteligencja emocjonalna, czy też komunikacja interpersonalna – mówi Natalia Świrska, współzałożycielka startupu ADA oraz zdobywczyni tytułu Businesswoman Roku.
Więcej informacji dot. sytuacji kobiet w biznesie i polityce w całej UE można znaleźć w raporcie opublikowanym na blogu ALEO.com: https://aleo.com/pl/blog/kobiety-w-biznesie