W badaniu, które prowadzili naukowcy z kreteńskiego Instytutu Edukacji Technologicznej w Heraklionie udział wzięło ponad 700 młodych osób z uczelni technicznych, o średniej wieku ok. 20 lat. Wszyscy wypełniali ankiety na temat tego, czy czują się samotni, smutni, odczuwają lęki oraz w jaki sposób korzystają z internetu. Badanych poproszono również, by przypomnieli sobie, jak byli wychowywani w ciągu pierwszych 16 lat życia.
Wcześniejsze badania wykazały, że w Grecji od 1 proc. do 8 proc. młodzieży jest uzależnionych od internetu. Autorzy najnowszej pracy zaliczyli niemal 2 proc. uczestniczących w studium mężczyzn i 0,6 proc. kobiet do grupy silnie od niego uzależnionych.
Analiza wykazała, że młode osoby, które pamiętały, że ich ojcowie mieli skłonność do sprawowania kontroli i nie byli uczuciowi częściej miały problem z wchodzeniem w relacje z innymi ludźmi i nawiązywanie przyjaźni, czemu z kolei towarzyszyło częstsze uzależnienie od internetu.
Ponadto badani, którzy zapamiętali mamy, jako niezbyt dobrze pełniące swoją rodzicielską rolę częściej odczuwali smutek jako młodzi dorośli, co również miało związek z uzależnieniem od sieci.
Jak tłumaczy współautorka pracy Argyroula E. Kalaitzaki, dobry model opieki rodzicielskiej, polegający na tym, że rodzice są ciepli i uczuciowi wiąże się z niższym ryzykiem nałogowego korzystania z sieci. Natomiast, model, w którym rodzice są zbyt kontrolujący, autorytarni i zbyt ingerują w życie swoich dzieci ma związek z wyższym ryzykiem uzależnienia od internetu.
“Rodzice powinni być świadomi potencjalnych szkodliwych skutków, jakie może mieć ich styl wychowawczy na dzieci w przyszłości" – komentuje dla agencji Reuters Kalaitzaki.
Jak przypomina specjalistka, dotychczasowe międzynarodowe badania sugerują, że uzależnienie od internetu może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi. Osoby, które zbyt długo korzystają z sieci są napięte, nerwowe i rozdrażnione, mają też problemy ze snem i odczuwają zmęczenie w ciągu dnia.
George Floros, który prowadzi prace nad nowymi rodzajami uzależnień na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach ocenił dla Reutersa, że uzależnienie od internetu jest tematem budzącym ogromne zainteresowanie naukowców, gdyż wiąże się z medium, które jest obecne praktycznie we wszystkich domach i nie podlega regulacjom, takim jak np. narkotyki.
Temat ten stanowi ciągle stosunkowo nową dziedziną badań i obecnie brak jest jednolitych kryteriów diagnozowania tego zaburzenia.
Z niektórych dotychczasowych prac na ten temat wynika, że bardziej narażone na nadmierne korzystanie z internetu są dzieci mające trudności z bezpośrednimi relacjami z innymi ludźmi, są wycofane, zamknięte w sobie lub samotne.
„Rodzice, który dostrzegają pewne objawy uzależnienia od internetu u swojego dziecka, jak zbyt długi czas spędzany online lub potrzeba coraz dłuższego korzystania z sieci, niedostateczne wysypianie się lub zmęczenie w ciągu dnia, apatia, nerwowość lub poirytowanie, gdy nie mają połączenia z internetem, problemy w relacjach z innymi, w szkole lub w pracy, powinni skontaktować się najszybciej jak to możliwe ze specjalistą” – przekonuje Kalaitzaki.