Były prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Berlinale, Europa Cinema Label, w Toronto i Rotterdamie. W polskiej wersji językowej można je zobaczyć bezpłatnie do 31 grudnia na stronie www.artekinofestival.com.
STITCHES, reż. Miroslav Terzić (Serbia/Słowenia/Chorwacja), Berlinale, Europa Cinema Label (Nagroda Publiczności Sekcji Panorama - 2. miejsce)
Akcja filmu, oparta na prawdziwych wydarzeniach, rozgrywa się w dzisiejszym Belgradzie, 18 lat po tym, jak młoda szwaczka została poinformowana o nagłym zgonie jej dopiero co narodzonego dziecka. Przekonana do tej pory, że noworodek został ukradziony, przez wielu uznawana jest za paranoiczkę. Z matczyną determinacją zbiera w sobie siły do stoczenia ostatniego boju z policją, szpitalną biurokracją, a nawet z własną rodziną, by dojść prawdy.
- Ten psychologiczny thriller opisuje nowy rozdział niedawnej, mrocznej historii Serbii. Reżyser wychodzi poza osobistą odyseję bohaterki, potępiając system handlu ludźmi i korupcji - podsumowuje Olivier Père, Dyrektor Artystyczny ArteKino Festival.
MESSI AND MAUD, reż. Marleen Jonkmann (Holandia/Niemcy), MFF w Rotterdamie i Toronto
Maud i Frank spędzają wakacje w Chile. Ich związek jest kruchy. Po wielu latach starań o dziecko para musi zmierzyć się z faktem, że Maud nigdy nie zostanie matką. Po gwałtownej kłótni z Frankiem kobieta wyrusza w podróż po Chile, w czasie której poznaje chłopca zwanego Messim. To przypadkowe spotkanie przeradza się w epicką podróż, pełną zapierających dech w piersiach krajobrazów, a wiodącą do odkrycia siebie.
- Podróż do Chile przeżywającej kryzys pary zamienia się w intymną przygodę i próbę odbudowania kobiecości. Obiecujący debiut filmowy młodej holenderskiej reżyserki Marleen Jonkman - dodaje Olivier Père, Dyrektor Artystyczny ArteKino Festival.
4. edycja ArteKino Festival trwa od 1 do 31 grudnia. Na stronie www.artekinofestival.com można obejrzeć bezpłatnie w polskiej wersji językowej osiem starannie wyselekcjonowanych filmów fabularnych i dokumentalnych autorstwa młodych europejskich reżyserów i reżyserek. Obrazy te były pokazywane na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Berlinale, w Rotterdamie, Toronto, San Sebastian i Salonikach. Są dostępne bezpłatnie w 45 krajach Europy, w 10 wersjach językowych.
- Filmy opowiadają o ośmiu krajach i ośmiu kulturach, potwierdzając niezwykłą różnorodność Europy - zjednoczonej, a jednocześnie bogatej dzięki swoim różnicom. Są hołdem dla dialogu, spotkań i mieszania się społeczeństw ponad granicami. Zarówno produkcje fabularne, jak i dokumentalne opisują współczesny świat i analizują nasz stosunek do historii - mówi Olivier Père.