Źródłem mody są i były zazwyczaj miejskie ulice. Niekiedy jednak inspiracją zarówno dla największych projektantów, jak i pozostałych miłośników mody, bywały serialowe i filmowe kostiumy. Które z nich najlepiej odzwierciedlają zmieniające się trendy? Zobacz, jak na przestrzeni lat filmy i seriale kształtowały modę i jak same były doskonałym odzwierciedleniem tego, co działo się po drugiej stronie ekranów.
Czy wiesz, że jeden z numerów brytyjskiego LOVE…
... był w całości poświęcony serialowi „Downtown Abbey”? Postać Lady Sybil znalazła się na okładce gazety z 2012 roku w sukience Vivienne Westwood i tiulowym nakryciu głowy.
Czy wiesz, że Jenny Beavan,…
… projektowała kostiumy do filmu „Jak zostać królem?”. W 2011 roku otrzymała nagrodę od Amerykańskiej Gildii Kostiumologów za najlepsze stroje w filmie kostiumowym.
Czy wiesz, że w czasach wojny…
… zrezygnowano z używania w filmach jedwabnych strojów? Edit Head, która projektowała kostiumy m.in. do „Lady Lou” i „Rzymskich wakacji” przekonywała, że najmodniejsze są tkaniny syntetyczne, dorównujące wszystkim innym naturalnym materiałom.
Czy wiesz, że Jane Russel…
… pokazała w filmie „Banita” odsłonięty dekolt, który w tamtym czasie uchodził za bardzo wulgarny? Reżyser długo walczył z cenzurą, aż w końcu postawił na swoim i wypuścił film w niezmienionej wersji.
Czy wiesz, że Don Vito Corleone…
… znany też jako Ojciec Chrzestny spopularyzował modę na noszenie róży w marynarce? Żywy kwiat wkładał do butonierki, czyli specjalnej dziurki umieszczonej w lewej klapie górnej części garnituru.
Czy wiesz, że Sharen Davis,…
… która tworzyła kostiumy do „Służących” (w tym najbardziej charakterystyczne dla lat 60. sukienki Hilly Holbrook), współpracowała również przy takich produkcjach jak „Siedem dusz” czy „Godzilli” z 2014 roku? Efekty jej pracy można było podziwiać także „Django” w reżyserii Quentina Tarantino.
Czy wiesz, że Sean Connery…
… który wcielił się w rolę agenta 007 w filmie „Pozdrowienia z Rosji” czy „Diamenty są wieczne”, rozpowszechnił modę na noszenie muszki? W tamtych czasach dużą popularnością cieszyły się również białe marynarki, uznawane wtedy za bardzo eleganckie.
Czy wiesz, że Nollan Miller…
… kostiumolog „Dynastii” wydawał ponad 35 tys. dolarów na stroje dla obsady? Jednak wszystkie wydatki bardzo się opłaciły – w 1984 r. Miller otrzymał za „Dynastię” nagrodę Emmy za najlepsze serialowe kostiumy.
Czy wiesz, że retromania…
… w filmach i na ulicach została zapoczątkowana przez serial „Mad Man”? Od chwili emisji trzeciego sezonu serialu w kolekcjach Prady czy Louisa Vuittona zaczęły pojawiać się rozkloszowane sukienki, gorsetowe bluzki i trainer heels – czółenka na małym obcasie.
Więcej ciekawostek o modzie w serialach i filmach na przestrzeni całego XX wieku znajdziesz w infografice przygotowanej przez HRS.
Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/stroj-biznesowy-na-przestrzeni-ostatnich-100-lat.html