Hamsa była amuletem już u Kartagińczyków od 820 roku p.n.e. Był to atrybut bogini Tanit, kojarzonej z Księżycem i płodnością. Później przejęli go Berberowie i Maghrebowie, a hamsa oznaczała ochronę, autorytet i moc.
Hamsa po arabsku oznacza pięć. Symbolizuję rękę boga i tak jest również traktowana w judaizmie, jako symbol dłoni najwyższego.
W ten sposób amulet został przyjęty przez kulturę arabską i żydowską, a hamsę kupimy na każdym targu w krajach arabskich jak i w Izraelu.
Ten sam znak znany jest też jako ręka Fatimy, córki proroka Mahometa. Legenda głosi, że kiedy mąż przyprowadził do domu konkubinę, ból w sercu Fatimy był tak wielki, że nie dostrzegła bólu fizycznego, kiedy poparzyła swoją dłoń. Mąż zrozumiał swój błąd i od tej pory był już Fatimie wierny. Arabskie kobiety twierdzą, że posiadanie tego amuletu pozwala na znoszenie cierpliwie niedogodności, gwarantuje spokój i bogactwo. Amulet chroni też przed złymi mocami, ponieważ ma w środku oko proroka, które nie pozwala na rzucenie klątwy.
Sam amulet przedstawia dłoń, środkowe place są złączone, kciuk i mały palec, które są tego samego rozmiaru, rozchodzą się na zewnątrz. Jest też jak widać znaczna różnica w tym, do jakiej symboliki odnosi się osoba nosząca amulet.
Trzeba bowiem pamiętać, że ręka Fatimy oznacza piękną legendę o kobiecym losie i cierpieniu, zaś hamsa jest symbolem boskim - to pięć filarów islamu w świecie arabskim i pięć ksiąg Tory u żydów. Ważne jest też, w którą stronę skierowana jest ręka. Jeśli w górę, która jest jej pierwotna pozycją, oznacza to moc, siłę i błogosławieństwo. Ręka Fatimy jest skierowana w dół.