Pochodzenie Ganeśa jest szczególne. Jest synem Parvati, żony Śiwy. Parvati nie mogąc doczekać się zapłodnienia, ulepiła figurkę z woskowiny usznej i tchnęła w nią życie. Śiwa był wówczas na wojnie. Kiedy wrócił do domu, młody człowiek pilnował wejścia i nie pozwolił zajrzeć do kąpiącej się Parvati. Wówczas rozgniewany Śiwa ściął mu głowę. Gdy Parvati wyjaśniła co zrobił, Śiwa obiecał nową głowę dla Ganeśa od pierwszego napotkanego na drodze zwierzęcia. Był nim słoń. I tak powstał bóg mający ciało dziecka i głowę słonia, bóg będący jednym z najważniejszych bóstw w hinduizmie. Ganeśa daje praktyczną wiedzę o świecie, mądrość do życia, daje wskazówki oraz błogosławieństwo dla duchowego wysiłku.
Siodłem Ganeśa jest szczur, poruszający się ukradkiem i niezauważony. Tak właśnie ma działać łaska boża, otwierając różne drogi i możliwości, choć człowiek nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. Ale szczur może również wyrządzić szkody, jeśli nie utrzymamy go w ryzach. To oznacza, że poprzez niekontrolowane pragnienie zdobywania można stracić, to co osiągnęliśmy do tej pory – w sferze materii i w sferze ducha.
Jak słoń może jeździć na szczurze? Ganeśa może to robić, bo umie cieszyć się życiem i zachowuje kontrolę nad pożądaniem. Uwielbia słodycze, a jego duży brzuch informuje o tym, że w życiu trzeba trawić wszelkie doświadczenia życiowe, i te dobre i te złe.
Ganeśa lubi też taniec i grę na bębnie. Jego bęben reprezentuje kosmiczny dźwięk Om, którego sylaba w sanskrycie wygląda jak zarys słonia.
Bóg przedstawiany bywa na jednej nodze, drugą trzyma w powietrzu – to oznacza, że musi być równowaga pomiędzy światem materialnym i duchowym. Mówi się, że Ganeśa jest związana z pierwszą czakrą, a ścieżka duchowa zaczyna się od jej błogosławieństwa. Ganeśa usuwa przeszkody karmy, abyś można było wypełniać swoją misję w życiu.
Boskość w formie Ganeśa ma dawać praktyczną mądrość do życia na świecie, daje również wskazówki i błogosławieństwo dla duchowego wysiłku.
Ganeśa jest bogiem, którego hinduiści proszą o ochronę i wsparcie, aby pokonać przeszkody i trudności. Pomaga również w nowych przedsięwzięciach. Odpowiada za działania na niwie sztuki, nauki i badań.
Czy chcesz poprosić Ganeśa o pomoc? Wyznawcy feng shui precyzyjnie określają, gdzie należy postawić jego figurkę. Wolą oni też Ganeśa niż tradycyjnego słonia, którego również stawiamy na szczęście. Podstawa feng shui jest taka, że jeśli chcemy użyć jakiegokolwiek wizerunku bóstwa, musimy to zrobić z szacunkiem.
Najlepszym miejscem dla Ganeśa jest północno-wschodnia część domu, może to być również miejsce, w którym pracujesz. Posąg musi stać zawsze przodem do pomieszczenia, nie powinien patrzeć ani na drzwi ani na okna, inaczej tylko sprowadzi nieszczęście.
źródła: http://www.aes-shide.com/blog/ganesha-dios-de-la-buena-suerte/
https://www.wemystic.com/es/donde-ubicar-las-imagenes-de-ganesha/