Pliniusz, pisarz i słynny rzymski przyrodnik, jako pierwszy nazwał go „Alumen Romanum” w swoim „Naturalis Historia”, a grecki Dioscorides opisuje ten minerał w swojej pracy „De Materia Medica”.
Uzyskuje się go ze skały magmowej pochodzenia wulkanicznego, zwanej aluniferous trachyte, która po przetworzeniu staje się ałunem potasowym. Złoża mineralne ałunu powstają w różnych fazach długiego procesu geologicznego, jakim podlegają skały wulkaniczne, pochodzącego z topniejącej masy istniejącej wewnątrz ziemi.
Kiedy kopalnie Bizancjum wpadły w ręce Turków w 1455 roku, minerał ałunu stał się niezwykle kosztowny i zaczęto poszukiwać nowych złóż w Europie.
Wkrótce potem, w 1462 roku, we włoskim regionie Pádua odkryto słynne kopalnie Tolfa i przez sto lat minerał ałunu był transportowany drogą morską z portu Civitavechia do Wenecji, Genui, Marsylii, Barcelony, a nawet do portów na Morzu Północnym. Dziś nadal jest wydobywany w stanie naturalnym w kamieniołomach Syrii.
Jest od wieków częścią starożytnych rytuałów piękna na Bliskim Wschodzie.
Ałun jest dziś dostępny w kamieniu, proszku lub rozpuszczony w wodzie, możemy go kupić bez problemu. A warto, bo ma niezwykłe właściwości.
Jest naturalnym dezodorantem - ałun zamyka pory, reguluje wydzielanie potu oraz hamuje namnażanie się bakterii, neutralizując tym samym nieprzyjemny zapach.
Służy również zapobieganiu nieprzyjemnemu zapachowi potu na stopach i poważnym problemom, które może to spowodować - w tym przypadku dobrze jest codziennie używać proszku z ałunu. Warto też wsypywać go do butów, aby nie miały nieprzyjemnego zapachu.
Nadaje się również stosowania po goleniu, ponieważ łagodzi podrażnioną skórę, dezynfekuje ją, działa ściągająco, zapobiega powstawaniu ran, a właściwości lecznicze minimalizują krwawienie.
Ze względu na te same właściwości jest również stosowany jako pielęgnacja po depilacji woskiem.
Ze względu na właściwości ściągające i antyseptyczne dobrze jest nakładać go na pryszcze, bo znacznie przyspiesza ich gojenie.
Kobiety z Maghrebu stosują go również jako środek ujędrnianiający piersi i brzuch, podobno zapobiega rozstępom.
Posiada właściwości hipoalergiczne, to znaczy, że nadaje się do każdego rodzaju skóry, nawet najbardziej wrażliwej.
Pomimo zawartości glinu jest nieszkodliwy dla zdrowia, ponieważ ujemny ładunek jonowy potasu i jego wyjątkowa struktura molekularna uniemożliwiają jego wchłanianie przez skórę, w przeciwieństwie do innych całkowicie toksycznych dezodorantów na bazie chlorohydratu glinu.
Jest bezwonny, więc nie będzie mieszał się z perfumami ani nie plami ubrań.
Jest łatwy w użyciu, wystarczy zwilżyć kamień i rozprowadzić go po obszarze, który wymaga pielęgnacji.
Jest bardzo ekonomiczny, ponieważ 60-gramowy kamień jest równoważny 12 tradycyjnym dezodorantom i może służyć przez lata.
Kamień ałunu ma również wiele magicznych zastosowań, ponieważ jest światłem chroniącym przed ciemnością nieznanego.
Kamień ten był używany od niepamiętnych czasów przez rdzenne kultury w rytuałach ku czci Bogów, na północnym wybrzeżu Afryki jest nadal tam używany do ochrony przed złymi mocami.
Ma podwójną moc, symbolizuje zarówno oczyszczenie, jak i zniszczenie.
Kawałek ałunu umieszczony w palenisku chroni je przed złymi energiami. Służył również do proszenia o deszcz i dobre zbiory.
Dlaczego jeszcze warto mieć ałun jako amulet?
Oto co podają znawcy mocy kamieni:
Powoduje wzrost liczby klientów.
Służy duszom zmarłych w dotarciu do światła.
Służy jako amulet ochronny naszego ciała eterycznego przed magicznymi atakami i do odkrycia, kto na nas chce rzucić klątwę.
Służy do czyszczenia domu, firmy, naszych zwierząt domowych, naszych bliskich i nas samych z wszelkiego rodzaju złych energii.
Odpręża, uspokaja i wspomaga regenerację, eliminuje ujemne ładunki, które wchłaniają osoby wrażliwe.
Sprzyja możliwości zdobycia pożądanej pracy, zdaniu egzaminów.
Jest stosowany przeciwko bezsenności i koszmarom sennym, aby odeprzeć dręczące nas duchy astralne.
Służy do ochrony dzieci przed złymi energiami poprzez umieszczenie niewielkiej ilości tego minerału poprzez zaszycie go w dziecięcej czapce.