Partner: Logo KobietaXL.pl

Niepokalanek pospolity, niepokalanek zwyczajny (Vitex agnus-castus L.) to gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Występuje dziko w północnej Afryce, zachodniej i środkowej Azji (Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan) oraz wschodniej i południowej Europie. Rozprzestrzenia się również gdzieniegdzie poza tymi obszarami. W Polsce dziko nie rośnie.

Od wieków używany jest w fitoterapii jako lek na kobiece dolegliwości. Jego składniki, głównie diterpeny, zmniejszają wydzielanie prolaktyny, będące często przyczyną zaburzeń miesiączkowania. Surowiec ma również działanie estrogenne, które wykorzystuje się w łagodzeniu dolegliwości związanych z przekwitaniem u kobiet

 

Symbolizuje czystość i cierpliwość. Łacińska nazwa Agnus wywodzi się od słowa agnus – niewinny i została mu nadana przez greckiego botanika Dioskurydesa. W mitologii greckiej był symbolem cnotliwego małżeństwa.

Pod jego krzewem miała urodzić się bogini Hera, która uosabiała cnoty małżeńskie, w związku z czym walczyła z wszelkimi przejawami zdrady. Sama cierpiała z powodu niewierności małżonka.

W średniowieczu nazwano niepokalanka mnisim pieprzem i wtedy też stał się symbolem wstrzemięźliwości seksualnej. Często uprawiany był w przyklasztornych ogrodach, bo przypisywano mu magiczną zdolność do kontrolowania popędów seksualnych.

Z tego powodu w klasztorach do ozdabiania ołtarzy używano jego kwiatów, nacierano nimi odzież nowicjuszy.

Dlatego był wśród ezoteryków bardzo przydatny w talizmanach, aby małżonek zachował wstrzemięźliwość seksualną.

Istnieje stary rytuał, który ma zapewnić wierność małżonka. Wystarczyło zrobić talizman z woreczka w kolorze fioletowym, włożyć do niego kilka listków niepokalanka i zaszyć w ubraniu męża, którego zona podejrzewa o zdrady. Podobno wierność jest wówczas gwarantowana!


źródło Maestro Sri Deva Fénix, El Libro Verde, BOTÁNICA MÁGICA

Tagi:

rytuał ,  magia ,  zioła ,  niepokalanek , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót