Sen jest potrzebny każdemu z nas, aby nasz organizm funkcjonował.
Czasami mamy dobre sny, a czasami mamy koszmary, które mogą nas przerazić do głębi i powodują, że śpimy z włączonymi światłami przez resztę nocy. Nasze sny mają jednak bardzo duże znaczenie. Nie tylko mówią wiele o nas samych ale i o tym, jak radzić sobie ze stresem, lękiem i innymi sytuacjami naszego życia.
Badania wykazały, że doświadczamy 4-6 marzeń sennych co noc, które szybko zapominamy w ciągu pierwszych dziesięciu minut, po obudzeniu. W ciągu życia śnimy przez około 6 lat! Podczas snu, który jest zazwyczaj postrzegany jako czas odpoczynku, mózg jest bardziej zajęty niż w jakiejkolwiek innej sytuacji!
Nie tylko przetwarza informacje z całego dnia, ale też szuka rozwiązań problemów. Najbardziej atywny jest podczas fazy REM- Rapid Eye Movement. Produkujemy wówczas taki środek chemiczny, że ciało jest sparaliżowane. Jeśli ktoś obudziłby cię w tym czasie, mógłbyś dostać paraliżu sennego! Ciało wyzwala także związek chemiczny, który paraliżuje cię tak, że nie działa na twoje marzenia.
Co ciekawe, niewidomi, którzy kiedyś widzieli, we snach nadal widzą obrazy. Ci, którzy nie widzieli też mają sny, ale występują w nich wrażenia związane z innymi zmysłami, jak dźwięk, smak, zapach i dotyk.
Wiele wynalazków powstało właśnie podczas snu.