1. Skrzyżowane palce
Robimy ten gest, jeśli chcemy, by coś się udało. Tymczasem ma on związek z krzyżem i kiedyś ludzie wykonywali ten gest z drugą osobą. Potem doszli do wniosku, że wystarczy samemu palce skrzyżować. Druga wersja mówi o tym, że był to znak z czasów, kiedy chrześcijanie byli prześladowani. W ten sposób jednym gestem rozpoznawali się między sobą.
2. 13 piątek jest pechowy
Jest kilka wytłumaczeń, jedno z nich odnosi się do ostatniej wieczerzy, w której wraz z Jezusem brało udział 13 osób, a następnego dnia w piątek został on ukrzyżowany. Druga wersja mówi, że pech tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień, w piątek – 13.10.1307 aresztowano Templariuszy.
3. Przechodzenie pod drabiną przynosi pecha
Jedna z teorii głosi, że oparta o ścianę drabina tworzy trójkąt, symbolizujący Świętą Trójcę, wejście w niego było traktowane jako działanie na przekór sacrum. Inne wytłumaczenie wiąże się z krzyżem, pod którym upadł Jezus.
4. Odpukać w niemalowane
Podobno wielu chrześcijan wierzyło, że gdy dotkną drewna krzyża, na którym Jezus był powieszony, spełnią się ich pragnienia. Potem przerodziło się to w wierzenie, że „odpukanie” w niemalowane drewno uchroni przed złem.
5. Podkowa na szczęście
foto wikipedia
To też wierzenie związane z chrześcijaństwem. Legenda o św. Dustanie głosi, że zjawił się raz u niego stwór – pół zwierzę, pół człowiek i poprosił o nowe podkowy. Św. Dustan rozpoznał w nim szatana i tak mocno przybijał podkowy, że szatan uciekł z powodu bólu. Historia przechodziła z ust do ust, a podkowa stała się symbolem, który chroni dom przed złem.