Partner: Logo KobietaXL.pl

Wiara w reinkarnację jest podstawą wielu religii. To hinduizm, buddyzm, sikhizm, taoizm oraz niektóre religie afrykańskie i plemienne Ameryki i Oceanii. Religie te utrzymują, że po śmierci duch, dusza lub świadomość danej osoby rozpoczynają nowe życie w innym ciele lub formie fizycznej.

I chociaż niektórzy wprost zaprzeczają istnieniu reinkarnacji, inni będą argumentować, że istnieją dowody sugerujące, że to przekonanie może być prawdziwe. Zwolennicy reinkarnacji argumentują, że istnieje wiele oznak sugerujących, że reinkarnacja jest faktem.


Powołują się na przypadki, w których ludzie mieli spontaniczne wspomnienia z poprzednich wcieleń, silną intuicję i doświadczenia déjà vu. Znaki te mają dowodem na to, że dusza po śmierci powróciła na Ziemię.
Przeciwnicy reinkarnacji kontrargumentują, że trudno ocenić te doświadczenia i sygnały, a niektórzy ludzie mogą po prostu doświadczać iluzji lub zmienionych stanów psychicznych.

Czym jest reinkarnacja?

W hinduizmie reinkarnacja jest częścią cyklu zwanego karmą, co oznacza, że ​​działania danej osoby wpływają na jej kolejne wcielenia. Zgodnie z tym przekonaniem część człowieka, czy to dusza, czy też energia niematerialna, po śmierci fizycznej powraca do życia w nowym ciele. Innymi słowy, reinkarnacja w hinduizmie jest okazją do naprawienia błędów i wkroczenia na ścieżkę do oświecenia.

Buddyzm utrzymuje, że jedynie osiągając nirwanę, czyli stan oświecenia i wolności od cierpienia, można uciec z cyklu reinkarnacji. W tej religii sama reinkarnacja nie jest postrzegana jako dobra ani zła, jest po prostu nieuniknioną konsekwencją karmy. Celem buddyzmu jest przerwanie cyklu bólu i cierpienia, z którym wiąże się reinkarnacja i odnalezienie wewnętrznego spokoju poprzez medytację oraz praktykę dobroci, współczucia i mądrości.

W sikhizmie wiara w reinkarnację opiera się na założeniu, że każda dusza ma szansę osiągnąć zjednoczenie z Bogiem poprzez wiele cykli życia. Tymczasem w taoizmie reinkarnacja wiąże się z ideą yin i yang oraz tym, jak te dwie zasady równoważą się w każdym życiu.


Istnieją również religie afrykańskie i plemienne z Ameryki i Oceanii, które również wierzą w reinkarnację.

 

Wspólne punkty różnych religii

Joaquin Camara, hiszpański badacz życia po życiu, nie ma wątpliwości, że reinkarnacja istnieje. Uważa, że jeśli poszukamy wspólnych cech wszystkich religii Wschodu i Zachodu, jeśli ponownie przeczytamy wielkich filozofów klasycznych, zobaczymy zbieżność w wielu fundamentalnych aspektach. Jednym z głównych jest to, że istnieje wyższa energia. Jedni nazywają to Bogiem, inni Wszechświatem, inni Energią. Nazwa w tym przypadku nie jest aż tak ważna, ale użyjemy terminu "źródło energii", odnosząc się do słownictwa używanego przez znanych badaczy życia po życiu.

- Jesteśmy energią, a jak wiemy, energia nie jest ani tworzona, ani niszczona, tylko się przekształca. Zawsze istnieliśmy, ale na różnych płaszczyznach i na różne sposoby. Celem energii (lub duszy, jakkolwiek chcesz to nazwać) jest iść naprzód, rosnąć. Dorastamy na różnych płaszczyznach, w tym na płaszczyźnie ludzkiej, na której się teraz znajdujemy. Życie na Ziemi jest więc rodzajem szkoły, w której musimy uczyć się pewnych rzeczy poprzez testy - twierdzi inna badaczka życia po życiu, psychiatra Elisabeth Kübler-Ross. Przybyliśmy tu więc, aby się uczyć.

- Nie pojawiamy się więc na Ziemi przez przypadek. Przed przyjściem tu wspólnie z naszymi Przewodnikami lub Nauczycielami opracowujemy plan. W planie tym ustalamy, jak będziemy żyć, kiedy się urodzimy, w jakiej rodzinie, jakie sytuacje muszą nas spotkać, by zagwarantować nam najlepszy rozwój. Wszystko jest już zaplanowane z myślą o efektywnej nauce. Kiedy już wszystko ustalimy, schodzimy na Ziemię. Będąc tutaj, próbujemy spełnić nasz plan. Ale na Ziemi wszystko się komplikuje. Mamy sukcesy i porażki, mamy wady, a przede wszystkim, swobodę robienia tego, na co mamy ochotę, przez co często zbaczamy z wyznaczonej wcześniej ścieżki. Choć może się to wydawać trudne, zawsze możemy wrócić na naszą właściwą drogę. Nie jesteśmy tu sami. To na Ziemi spotkamy ludzi (energie), którzy będą nam towarzyszyć w naszej podróży, ludzi, z którymi będziemy musieli pracować. Energie mają różne poziomy, różne wibracje. Wszyscy mamy również swoje własne wibracje. Czy słyszałeś wyrażenie „ta osoba daje mi złą energię?”Często nawet nie wiedząc, po co i dlaczego tu jesteśmy, ludzie podświadomie czują pewne rzeczy. Sam też pewnie tego doświadczyłeś - są ludzie, którzy cię przyciągają, jak i są ludzie, do których nie chcesz się zbliżyć. Wszyscy mamy swój poziom energii i mamy tendencję do otaczania się podobnymi energiami - wyjaśnia jeszcze inny znany badacz, psychiatra Brian Weiss.

Spotykamy ludzi, którzy są nam konieczni do naszej pracy na Ziemi. Nasi najlepsi przyjaciele, nasi partnerzy, nasi wrogowie, wszystkiego możemy się od siebie uczyć. Spotykamy się, aby razem pracować. Czasami ta praca trwa całe życie, a czasami ta praca się kończy, a związek na Ziemi zostaje zerwany. Jak mogliśmy być takimi przyjaciółmi, a teraz już nawet nie rozmawiamy? To proste: wspólna praca dobiegła końca. Nic więcej. Nauczyliście się już od siebie wszystkiego, czego potrzebowaliście.

Wszystkie działania, które podejmujemy na Ziemi, dobre i złe, mają konsekwencje. Konsekwencje, które musimy ponieść, jeśli są złe, lub zebrać, jeśli są dobre. To się nazywa karma. Ogólnie rzecz biorąc, karma jest interpretowana jako kosmiczne „prawo” zemsty lub przyczyny i skutku, które obejmuje nie tylko fizyczne działania, ale trzy czynniki generujące reakcje: czyny, słowa i myśli. Ale jaką władzę ma nad nami karma?

 

Jak karma wpływa na nasze życie?

Karma mówi nam o tym, że wszystko, co robisz, będzie miało konsekwencje, które bezpośrednio na ciebie wpłyną. Na przykład, jeśli kogoś skrzywdzimy, zostanie nam to zwrócone w równy emocjonalnie lub jeszcze gorszy sposób. Celem karmy nie jest jednak zemsta, ale uświadomienie sobie szkód, które wyrządziliśmy. Wielu złych ludzi skarży się, że życie źle ich traktuje. To jest karma, to „zwrot” ich działań, ich słów i ich myśli. To samo dzieje się z dobrymi rzeczami, które robimy lub, o których myślimy. Jednak nie powinniśmy robić dobra oczekując czegoś w zamian, dobro musi pochodzić z wewnątrz. Dobra energia przyciąga pozytywne rzeczy, a zła energia przyciąga negatywne. I sam możesz swobodnie decydować, jaką masz energię. Karma ma bezpośredni związek z reinkarnacją. Bo to karma określa warunki, w jakich jednostka wraca do życia. Oznacza to, że to, czego nie byliśmy w stanie zapłacić w naszym obecnym życiu, zapłacimy (lub odbierzemy) w następnym.

Karma to w buddyzmie, hinduizmie i religiach dharmicznych przyczyna – rozumiana w sensie prawa przyczyny i skutku. Ludzie wyznający hinduizm również często mówią, że karma jest zrobieniem złego uczynku, który trzeba odpracować albo zrobić coś dobrego w zamian. Bywa więc, że karma jest traktowana jako kara.

 

 

W buddyjskiej karmie dla odmiany, nie ma pierwiastka fatalistycznego. Buddyjskie prawo karmy opisuje, że działania, których rezultaty mogą przełożyć się na cierpienie w kolejnym wcieleniu, można zmazać przez inne działania jeszcze w tym życiu, a które w kolejnym wcieleniu przyniosą nam szczęście.

 

 

Filozoficzne wyjaśnienie karmy różni się pomiędzy religiami, jednak jej główna idea głosi, że teraźniejsze czyny tworzą przyszłe doświadczenia i przez to każdy jest odpowiedzialny za własne życie, cierpienie i szczęście, jakie sprowadza na siebie i innych.

 

Wiele osób cytuje znane powiedzenie „karma wraca”, ale nie do końca rozumie jego sens. Karma jest zorientowana na przyczynę i skutek. Jest to suma działań człowieka w tym i poprzednich wcieleniach. Te działania wyznaczają zdarzenia, które przydarzą się w przyszłości. Karma znaczy więc dużo więcej niż tylko kara, choć tak jest głównie kojarzona. Możemy również otrzymać pozytywną karmę. Karma jest częścią tego, jak postępujemy w życiu. Jeśli dajemy dobro, to ono do nas wróci. I to my jesteśmy odpowiedzialni za karmę w naszym życiu. Jeśli mamy dobrą lub złą karmę, nie jest to niczyja wina, ale nasza własna. Nie obwiniaj nikogo innego za to, co cię spotyka.

 

Karma zawsze wraca

I tak w kolejnym wcieleniu będziemy spłacać nasze długi wobec osób, które skrzywdziliśmy. Spotkamy się ponownie z duszami, z którymi zostawiliśmy niedokończone prace. Schodzimy na Ziemię z tymi samymi ludźmi, tylko w innych rolach. Kto w jednym życiu był twoim bratem, może teraz będzie twoim synem. Twoja mama może być twoją przyjaciółką itp. Znowu spotykamy się w grupach. Ten aspekt został dogłębnie zbadany przez Briana Weissa, który pod wpływem hipnozy sprawiał, że jego pacjenci rozpoznawali tych samych ludzi w różnych swoich życiach. Odradzamy się w kółko, dopóki nie nauczymy się wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć. Kiedy już się tego nauczymy, możemy pozostać na wyższych płaszczyznach (na których również będziemy musieli się uczyć) lub schodzimy ponownie, aby pomagać innym, będąc Mistrzami na Ziemi.

- Możemy poznać nasze przeszłe wcielenia, jest to w zasięgu prawie każdego z nas. Jedynym wymogiem jest podatność na hipnozę. Poprzez relaksację i medytację możliwe jest również poznanie tych poprzednich wcieleń, w tym zobaczenie czasu i miejsca, w którym mieszkałeś. Czy zdarzyło ci się kiedyś być w jakimś miejscu po raz pierwszy i mieć wrażenie, że je znasz? Takich pozornie dziwnych wydarzeń jest więcej, niż nam się wydaje – twierdzi Juaquin Camara.

 

Dowody naukowe na temat reinkarnacji

Reinkarnacja jest tematem debat i badań od dziesięcioleci. Badania nad reinkarnacją trwają, choć nadal pozostaje ona zagadką. Stafford Betty, profesor religioznawstwa na California State University w Bakersfield i autor książki The Afterlife Unveiled, uważa, że jest to związane z marzeniem o tym, że w przyszłym życiu nasz los się odmieni i będziemy mieć zdecydowanie lepiej. Ale pomimo wielu opowieści o przeszłych życiach, wielu naukowców odrzuca teorię o reinkarnacji. Niektórzy z nich twierdzą, że opowieści o poprzednich wcieleniach, są to fałszywe wspomnienia, a nie wydarzenia z dawnego życia. Dr Jim Trucker ma jednak inną opinię. Ten psychiatra dziecięcy z z University of Virginia, kiedy dowiedział się o badaniach nad reinkarnacją prowadzonych przez Iana Stevensona, założyciela i dyrektora Wydziału Badań Percepcyjnych w UVA, zaciekawił się na tyle sprawą reinkarnacji, że rozpoczął współpracę ze Stevensonem w 1996 roku, a potem zastąpił go jako szef zespołu. Zespół ten zebrał ponad 2500 udokumentowanych przypadków dzieci z całego świata, które mają szczegółowe wspomnienia z poprzednich wcieleń. Dr Tucker opisuje te przypadki w swojej książce „ Return to Life: Extraordinary Cases of Children Who Remember Past Lives”.

 

Tu możecie przeczytać więcej na ten temat:

https://www.onet.pl/styl-zycia/kobietaxl/wspomnienia-dzieci-dowodem-na-reinkarnacje/cejh7sk,30bc1058

 

Moralny aspekt reinkarnacji


Zwolennicy reinkarnacji są przekonani o tym, że nasze obecne życie i postepowanie ma ogromne znaczenie. Bo dusza odrodzi się w ciele odpowiadającym jej poziomowi świadomości i moralności. Dlatego warto czynić dobro, nie krzywdząc innych, aby zapewnić sobie możliwość reinkarnacji na wyższym poziomie świadomości. A o tym decyduje przecież karma.

Wiele osób znajduje w reinkarnacji pocieszenie i wyjaśnienie tajemnic życia i śmierci.
Reinkarnacja daje ludziom możliwość dalszego rozwoju i uczenia się przez wiele żyć. Jest więc postrzegana jako szansa na poprawę i naprawienie błędów popełnionych w poprzednich wcieleniach.

Reinkarnacja może również przynosić korzyści psychologiczne. Wiara w reinkarnację może pomóc ludziom zaakceptować śmierć jako część cyklu życia, co z kolei może zmniejszyć strach przed śmiercią.

źrodła

 https://www.rd.com/article/chilling-reincarnation-stories/

https://www.reincarnationresearch.com/a-ukrainian-jew-reincarnates-into-a-christian-family-in-oklahoma-the-reincarnation-case-of-marty-martyn-ryan-hammons/

 https://www.eluniversaldf.mx/existe-la-reencarnacion/

 Joaquin Camara, Nieskończone życie, Wydawnictwo Purana 2021

 

 

Tagi:

reinkarnacja ,  karma , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót