Kilka lat temu, poza szeroko rozumianym rozwojem osobistym, zafascynował mnie świat...kopuł.
W Polsce i za granicą coraz więcej sympatyków tego rodzaju konstrukcji. Również tych, którzy je wykonują z przeznaczeniem na różne cele, mieszkaniowe również.
Poza korzyściami wynikającymi z kształtu budowli (materiały, wytrzymałość, warunki termiczne i in.) dostrzeżono pozytywne aspekty energetyczne. Ale piramido-kopuła? Czyli przypadek obiektu w Mereczu na Litwie?
Jak dla mnie, w konstrukcję kopuły (średnica 23 m, wys. 13 m) została wpisana...Merkaba (pole energetyczne w koło człowieka-więcej nt Merkaby w necie).
W centralnej części kopuły widzimy metalową konstrukcję, od której wzięła się pewnie Piramida w Mereczu. O piramidach i ich właściwościach napisano również już bardzo wiele.
Czytaj - Jak uzdrawia litewska piramida?
Samą konstrukcją można się zachwycić choćby ze względu na precyzję jej wykonania. Bardziej interesujące jest źródło jej powstania i postać Povilasa Zekasa. Szczegóły w linkach.
Oceniając to chłodnym okiem w Mereczu na Litwie, powstał niezwykle ciekawy generator energii, który jak sugerują relacje ludzi, posiada właściwości lecznicze, regeneracyjne, pozytywnie wpływające na ludzką psychikę i ciało. Dzięki właściwościom akustycznym, każdy muzyczny koncert brzmi bardzo przestrzennie-polecam performance Sauliusa Petrekisa.
Tyle tytułem wstępu.
Przypadek: Polihistor Concept Energy w Polsce.
Historia tzw. Piramidy w Mereczu jest specyficzna, bo namaszczona z Góry. Stąd tylu odwiedzających?
Czy podobną "rzecz" moglibyśmy mieć w Polsce? Same konstrukcje kopuł powstają również u nas. Najczęściej możemy je spotkać na różnego typu eventach jako namioty sferyczne. Na pewno z kopuły można wycisnąć więcej niż umieszczenie w niej kawiarni czy punktu informacyjnego, itp.
Po kilku latach oglądania filmików i zdjęć w 2015 r. wykonałem swój pierwszy model kopuły. Była to połówka piłeczki do ping ponga. Później wykonałem kilkanaście modeli z różnych materiałów (papier, drewno, zapałki, bambusowe pałeczki). Przyszła również pora na wykonanie 4 konstrukcji w skali 1:1, które stały się altanami na działce. Ciekawość sąsiadów sięgnęła zenitu! Ostatnie 2 lata nauczyły mnie więcej niż tysiące obejrzanych zdjęć w internecie. Budowa kopuł to nieustający proces doskonalenia bo wbrew pozorom, wymaga sporej wiedzy i umiejętności.
Przyszedł również moment, kiedy dokonałem pierwszej instalacji! Kopułka na zdjęciach jest bardzo mała, ma zaledwie 2,7 m średnicy.
Tą moją, trudno porównywać z tą w Mereczu, różna skala środków i wykorzystanych materiałów.
Ale, oświetlenie konstrukcji i muzyka w blasku księżyca totalnie mnie zaskoczyły. Poza efektami świetlno-dźwiękowymi wystarczyło wejść do środka nawet tak małej konstrukcji, by doświadczyć podobnych wrażeń jak w Piramidzie w Mereczu. Nigdy tam nie byłem, ale ten mój eksperyment przekonał mnie do dalszej pracy nad projektem: Polihistor Concept Energy.
Należy jednak nadmienić, że to część większej całości. Od dawna interesuje mnie temat rozwijania pasji i talentów. Zaprzęgania ich do naszej pracy i projektów. Stąd też pierwsze próby tworzenia Domu Twórczej Pracy, czy Domu Twórczej Kariery w oparciu o kopułę. Wykorzystanie właściwości kopuły ma wspomóc proces naszego rozwoju - stąd trend wielu środowisk do budowy samowystarczalnych wiosek, osiedli, miasteczek właśnie w oparciu o kopułę. Polihistor Concept Energy jest swego rodzaju odpowiednikiem tego, czego ludzie doświadczają w obiekcie w Mereczu i jednocześnie pretenduje do roli modułu, który ma wspomóc nasze siły witalne. Prace nad nim trwają.
Ujmując to kosmologicznie, nasz dom, miejsce pracy, pracownia powinna być miejscem, które nas wspiera. Miejscem, w którym doświadczamy takich właściwości jak w piramidach w Egipcie lub w wielu im podobnych miejscach, np. we wspomnianym Mereczu. W końcu pozbawieni sił, daleko nie zajedziemy. Cały świat i każda istota, każdego dnia potrzebuje energii! Tak samo jak powietrza!
Piramido-kopuła w Mereczu i takie koncepcje jak Polihistor Concept Energy, to wyraźny znak naszych czasów o których mogliśmy przeczytać w książkach wielu wizjonerów. I to jest czas, byśmy odważnie wyszli w świat ze swoimi projektami, nawet jeśli dla naszych bliskich są dziwne!
To czasy Polihistorów - ludzi wszechstronnych i wielowymiarowych o wielu zdolnościach i talentach. Dlatego odważnie rozwijaj swojej pasje, by później przekuć je w projekty, które będą służyły Tobie i innym! Tak, by zmieniały świat na taki, w którym chcemy żyć a nie musimy! Utopia? Kiedyś każda śmiała wizja zaczynała w garażu by później wyjść z niego i zmienić świat na inny. Ciągle czeka ten lepszy - a w nim rola dla Ciebie!
Tu więcej o projekcie Domu Twórczej Kariery:
https://mariuszbober.
A to, dopiero początek historii!
Mariusz Bober