Oto lista objawów, które powinny skłonić cię do wykonania badań:
zmęczenie
zadyszka
zawroty głowy
blada lub żółtawa skóra
nieregularne tętno
spadek wagi
drętwienie lub mrowienie dłoni i stóp
osłabienie mięśni
zmiany osobowości
niestabilne ruchy
kłopoty z pamięcią.
Naukowcy odkryli, że co ósma dorosła osoba w Irlandii powyżej 50 roku życia ma niedobór witaminy B12; co siódma ma niedobór kwasu foliowego. Odkrycie to jest częścią największego tego typu badania przeprowadzonego wśród osób starszych w Irlandii i zostały opublikowane w czasopiśmie British Journal of Nutrition. Naukowcy podkreślają, że badanie ma znaczenie we wszystkich krajach, gdzie dodawanie B 12 i kwasu foliowego do żywności nie jest obowiązkowe.
Zarówno witamina B12, jak i kwas foliowy są niezbędne do sprawnego funkcjonowania systemu nerwowego, mózgu oraz do produkcji czerwonych krwinek.. Liczne badania wykazały, że niski poziom kwasu foliowego i witaminy B12 jest związany ze złym stanem zdrowia, szczególnie wśród osób starszych.
Częstość niedoboru witamin wzrasta wraz z wiekiem, z 14% wśród osób w wieku 50-60 lat do 23% wśród osób powyżej 80 roku życia
Niski poziom lub niedobór witaminy B12 występuje częściej u palaczy (14%), osób żyjących samotnie (14,3%) oraz osób o niższym pochodzeniu społeczno-ekonomicznym (13%).
Ponieważ znaczenie witaminy B12 jak i kwasu foliowego jest dla naszego zdrowia bardzo istotne, warto wykonać badania w tym kierunku. Może się bowiem okazać, że niepokojące objawy znikną po zwykłej suplementacji. Warto wynika badań skonsultować z lekarzem.
źródło https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180626113338.htm