Partner: Logo KobietaXL.pl

Osoby, które już mają chorobę autoimmunologiczną, są o 20-30% procent bardziej narażone na zachorowanie. Najczęstszymi czynnikami ryzyka są reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty lub SM.

Zespół Sjögrena rozwija się powoli, więc pojawienie się objawów i wykrycie go na podstawie prawidłowej diagnozy może zająć nawet 10 lat. Dzieje się tak, ponieważ może pozostać niezauważony, ponieważ wiąże się z innymi zmianami w organizmie, takimi jak choćby menopauza.

Może pojawić się w każdym wieku, chociaż najczęstszą grupą ryzyka są kobiety w wieku powyżej 40 lat.

 

Poznaj charakterystyczne objawy, aby zachować czujność:

Suchość w ustach: Zespół Sjögrena ma wpływ na wszystkie gruczoły, które wytwarzają płyny i wydzieliny, takie jak te wytwarzające ślinę. Rany i obrzęk języka mogą sygnalizować problem.

Problemy ze wzrokiem: Ze względu na niską produkcję łez widzenie może stać się niewyraźne i może wystąpić dyskomfort, suchość i ból oczu.

Zmiany w narządach wewnętrznych: nie są częste, ale choroba może powodować zmiany, między innymi w nerkach, płucach i układzie nerwowym.

Inne objawy: podrażnienie skóry (cienka skóra, swędzenie), suchość nosa z towarzyszącym krwawieniem lub bólem, zapalenie lub suchość pochwy i powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi.

 

 

Nadal nie ma lekarstwa na zespół Sjögrena, ale proste zmiany nawyków, przynoszą dużą ulgę. Leczenie musi być zawsze prowadzone pod nadzorem lekarza.

Chorzy mogą używać substytutów śliny i łez. Pomagają one złagodzić dyskomfort oczu i ust.

Leczenie farmakologiczne: jest zwykle wskazane w poważniejszych przypadkach. Zalecane są między innymi krople lub żele do oczu, środki przeciwzapalne na stawy, kortykosteroidy, w zależności od postępu każdego pacjenta.

Ćwiczenia fizyczne i zbilansowana dieta, zapewniająca dobre nawodnienie.

Stres nigdy nie jest korzystny, należy nauczyć się z nim walczyć skutecznie. Warto uzupełnić codzienną rutynę codzienną rutynę o medytację, jogę i techniki pomocy terapeutycznej.

Wystarczająca ilość snu, minimum 7 godzin.

Zmniejszanie ekspozycji na suche środowisko: takie jak miejsca z wiatrem, kurzem lub dymem tytoniowym. Unikać należy również wentylatorów i klimatyzacji.

 

 

źródło https://www.bioguia.com/salud/sindrome-de-sjogren_80661314.html

 

Tagi:

choroba ,  Zespół Sjögrena , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót