Partner: Logo KobietaXL.pl

Według badań SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, pozostawał żywy na próbkach ludzkiej skóry przez około 9 godzin. Natomiast szczep wirusa grypy A (IAV) pozostawał żywy na ludzkiej skórze przez około 2 godziny.

 

- To badanie pokazuje, że SARS-CoV-2 może mieć większe ryzyko transmisji kontaktowej niż IAV, ponieważ pierwsza jest znacznie bardziej stabilna na ludzkiej skórze,  napisali autorzy w artykule, który został opublikowany w internecie 3 października w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases. - Wyniki te potwierdzają hipotezę, że właściwa higiena rąk jest ważna dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.

 

Wcześniej naukowcy z USA przeanalizowali, jak długo SARS-CoV-2 może przetrwać trwać na powierzchniach i stwierdzili, że zachowuje on żywotność na powierzchniach miedzianych do 4 godzin, na tekturze do 24 godzin oraz na plastiku i stali nierdzewnej przez maksymalnie 4 godziny.

 

Jednak ze względów etycznych zbadanie, jak długo wirus może przetrwać na ludzkiej skórze, jest bardziej skomplikowane - nie można po prostu umieszczać próbek potencjalnie śmiertelnego wirusa na rękach ludzi.

 

 

Dlatego na potrzeby nowego badania naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Prefektury Kioto w Japonii stworzyli model skóry na podstawie próbek ludzkiej skóry uzyskanych podczas sekcji zwłok. Próbki pobierano około jeden dzień po śmierci. Autorzy zauważają, że nawet 24 godziny po śmierci ludzka skóra może być nadal wykorzystywana do przeszczepów skóry, co oznacza, że ​​zachowuje wiele ze swojej funkcji przez pewien czas po śmierci. Zatem zebrane próbki mogą być odpowiednim modelem dla ludzkiej skóry - argumentowali autorzy.

 

 

Korzystając ze swojego modelu, autorzy stwierdzili, że SARS-CoV-2 przeżył na próbkach ludzkiej skóry przez 9,04 godziny, w porównaniu z 1,82 godziny w przypadku wirusa grypy A. Gdy te wirusy zostały zmieszane ze śluzem, aby naśladować uwalnianie cząsteczek wirusa podczas kaszlu lub kichania, SARS-CoV-2 utrzymywał się jeszcze dłużej, bo około 11 godzin.

 

Jednak oba wirusy zostały inaktywowane na skórze 15 sekund po użyciu środka dezynfekującego do rąk, który był 80% etanolem.

 

„Odpowiednia higiena rąk prowadzi do szybkiej inaktywacji wirusa i może zmniejszyć wysokie ryzyko infekcji kontaktowych” - stwierdzili autorzy.

 

Autorzy zauważają, że w ich badaniu nie uwzględniono „dawki zakaźnej” SARS-CoV-2, to znaczy ilości cząsteczek wirusa potrzebnych do wywołania infekcji w wyniku kontaktu z zanieczyszczoną skórą, dlatego przyszłe badania powinny pójść dalej i przeanalizować ten problem. 

źródło https://academic.oup.com/cid/advance-article/doi/10.1093/cid/ciaa1517/5917611

https://www.livescience.com/coronavirus-survives-9-hours-on-skin.html?

 

Tagi:

koronawirus ,  pandemia ,  wirus , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót