Jest to stan chorobowy zwany dyspareunią. Ten problem może osłabić pożądanie i przyjemność seksualną, a także wpłynąć na jakość życia kobiety.
Bolesny stosunek ma wiele możliwych przyczyn, ale w okresie menopauzy jest nim obniżenie poziomu estrogenów.
To spadek ilości tych hormonów sprawia, że ściany pochwy stają się cieńsze, mniej elastyczne i bardziej suche. Ta suchość pochwy, znana również jako zanik pochwy, jest przewlekłym postępującym stanem, który przyczynia się do bolesnego stosunku.
Jakie są objawy suchości pochwy?
- pieczenie i swędzenie
- podrażnienie
- zapalenie
- ból i krwawienie podczas stosunku płciowego lub oddawania moczu
- skrócenie i zaciśnięcie kanału pochwy
- zmniejszony popęd seksualny
Problem może obejmować uczucie suchości lub ucisku pochwy lub silny ból podczas seksu. Po stosunku niektóre kobiety odczuwają również ból w pochwie lub pieczenie sromu lub pochwy.
Z biegiem czasu i bez leczenia może skutkować to stanem zapalnym, który może prowadzić do pękania i krwawienia tkanek pochwy podczas stosunku płciowego.
Jak można złagodzić suchość pochwy?
- stosując lubrykanty pochwowe lub inne kremy nawilżające
- stosując estrogeny dopochwowe, które zwiększają grubość i elastyczność tkanek pochwy, przywracają zdrowe pH pochwy, zwiększają wydzielinę pochwy, łagodzą suchość pochwy i dyskomfort podczas stosunku.
- stosując HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą - niskie dawki ogólnoustrojowych estrogenów w pigułkach, plastrach na skórę lub żelu, stosowanych w leczeniu uderzeń gorąca, są również skuteczne w leczeniu suchości pochwy.