Partner: Logo KobietaXL.pl

Zmiany hormonalne związane z menopauzą powodują zmiany nastroju, a w ciężkich przypadkach mogą prowadzić do depresji, która może wymagać leczenia. Trzeba o tym pamiętać, bo przemijające złe nastroje, płaczliwość czy zniechęcenie jest częstym objawem podczas menopauzy i niekoniecznie musi wymagać leczenia psychiatrycznego.

Ponieważ jednak objawy fizyczne i psychiczne splatają się ze sobą, a drażliwość czy zniechęcenie może wynikać choćby z braku snu i uderzeń gorąca, kobiety muszą czujnie się obserwować i mieć świadomość, że granica pomiędzy zwykłym spadkiem nastroju a depresją jest w tym przypadku bardzo płynna i u części kobiet dojdzie niestety do rozwoju depresji w jej klinicznej postaci.


Trzeba pamiętać, że depresja to zaburzenie nastroju charakteryzujące się odczuwaniem lub poczuciem nieszczęścia, smutku, melancholii, utrzymujące się przez długi czas bez przerwy - co najmniej około 2 tygodni. W bardziej zaawansowanym stadium choroby można odczuwać brak chęci do życia, a nawet myśli samobójcze.

Wahania hormonalne, które występują w okresie menopauzy i stres, który jej towarzyszy, ma wpływ na samoocenę. Menopauza generuje nowy obraz ciała. Zmienia się seksualność, kobieta staje się bezpłodna, szybciej zaczyna się starzeć. To ma wpływ na stan emocjonalny, który niestety może doprowadzić do depresji.

W okresie menopauzy depresja jest bardziej wyraźna, ponieważ następuje znaczny spadek estrogenów, do których dołączane są inne czynniki zwiększające poziom stresu odczuwanego przez kobiety z powodu dyskomfortu znalezienia się w nowej sytuacji.

Niektóre objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i bezsenność, mogą ten dyskomfort życia pogorszyć.

Dlatego bardzo ważne jest poznanie najważniejszych aspektów menopauzy, aby zrozumieć nową sytuację i móc sobie z nią jak najlepiej poradzić.

Objawy depresji menopauzalnej są takie same, jak depresji wywołanej jakąkolwiek inną przyczyną:

nagłe wahania nastroju o różnej intensywności

smutek

nieszczęście

melancholia

niepokój

napięcie

brak zainteresowania

niezdolność do dobrego snu

zmęczenie

brak uwagi


I jeśli takie objawy utrzymują się bez przerwy powyżej dwóch tygodni, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Pierwszym krokiem jest wizyta w gabinecie ginekologicznym, w wielu przypadkach, odpowiednio dobrana terapia hormonalna może usunąć przyczynę problemu, czyli obniżony poziom estrogenów zostanie uzupełniony. Może to jednak nie wystarczyć, nie należy się więc bronić przed wizytą w gabinecie psychiatrycznym. Część kobiet wymaga podania leków antydepresyjnych. Zawsze decyduje o tym lekarz. Należy też pamiętać, że myśli samobójcze są absolutnie bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowej konsultacji psychiatrycznej.

Tagi:

menopauza ,  depresja , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót