Wyniki badań prowadzonych przez Human Metabolism Research Unit at the Warwick Medical School opublikowano w Clinical Endocrinology. Zespół przeanalizował dokumentację medyczną 242 losowo wybranych osób, które uczestniczyły w programie leczenia otyłości oferowanym przez Warwickshire Institute for the Study of Diabetes, Endocrinology, and Metabolism (WISDEM) w latach 2005-2016.
Uczestnicy programu tracili na wadze dzięki zmianom diety i większej ilości ćwiczeń, a lekarze dostosowali program do indywidualnych potrzeb. Zapewniono również wsparcie psychologiczne i zachętę.
Naukowcy dokonali pomiarów wagi przed i po uczestnictwie w programie WISDEM.
Podczas gdy starsza grupa spędziła w programie nieco mniej czasu - 33,6 miesiąca w porównaniu z 41,5 miesiąca - utrata masy ciała w obu grupach była porównywalna. Osoby w starszej grupie straciły średnio 7,3% masy ciała, a osoby poniżej 60 roku życia o 6,9%.
Autorzy badania piszą, że utrata masy ciała może pomóc starszym osobom w radzeniu sobie z ponad 50 chorobami współistniejącymi z wiekiem, w tym cukrzycą, chorobą zwyrodnieniową stawów i zaburzeniami nastroju, takimi jak lęk i depresja. Zwiększona śmiertelność i ogólny brak dobrego samopoczucia u osób starszych są również często związane z otyłością.
Badanie dostarcza również dowodów na to, że programy odchudzania prowadzone przez lekarzy są wyjątkowo skuteczne. Autorzy badan podkreślają, że na walkę z otyłością nigdy nie jest za późno, szczególnie jeśli ktoś ma problemy zdrowotne związane z wiekiem i chorobami. Są też zdania, że właśnie starszym osobom należy ułatwiać dostęp do profesjonalnych kuracji odchudzających prowadzonych przez przygotowanych do tego ludzi.
źródła https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cen.14354
https://www.medicalnewstoday.com/articles/ability-to-lose-weight-is-not-affected-by-age?