Specjaliści z Kliniki Mayo w USA przestrzegają przed nadmiernym spożywaniem płynów. Nadmierny poziom wody w organizmie prowadzić może do obrzęków, które zagrażają zdrowi i życiu.
Objawy hiponatremii mogą obejmować:
nudności i wymioty
ból głowy
dezorientację
utrata energii, senność i zmęczenie
niepokój i drażliwość
osłabienie mięśni, skurcze
drgawki
śpiączkę
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadmierne wypłukiwanie sodu z organizmu. Sód odgrywa kluczową rolę - pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, wspomaga pracę nerwów i mięśni oraz reguluje równowagę płynów.
Picie nadmiernych ilości wody może powodować niski poziom sodu, osłabiając zdolność nerek do wydalania wody. W ostrej hiponatremii poziom sodu gwałtownie spada - powodując potencjalnie niebezpieczne skutki, takie jak gwałtowny obrzęk mózgu, który może prowadzić do śpiączki i śmierci.
Szczególną uwagę na problem powinni zwracać ludzie w starszym wieku, przyjmujący rożne leki, chorujący na nerki.
Również kobiety w wieku przedmenopauzalnym są najbardziej narażone na uszkodzenie mózgu związane z hiponatremią. Może to być związane z wpływem hormonów płciowych kobiet na zdolność organizmu do równoważenia poziomu sodu.
U.S. National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine ustaliła, że przeciętny, zdrowy dorosły żyjący w klimacie umiarkowanym powinien spożywać około 3,7 litrów płynów dziennie w przypadku mężczyzn i około 2,7 litrów płynów w przypadku kobiet.
Dotyczy to jednak wszystkich przyjmowanych płynów dziennie, czyli również tych z jedzenia, które pokrywa aż 20 procent dziennego zapotrzebowania na wodę. Również mleko, soki, a nawet kawa czy herbata, składają się głównie z wody. Dlatego w ogólnym dziennym bilansie trzeba brać pod uwagę wszystkie płyny, które spożywamy.
Trzeba też pamiętać, że podane normy nie są sztywne. Jedni mogą potrzebować więcej płynów, inni mniej. Jak więc dowiedzieć się, czy przyjmujemy wystarczającą ilość płynów? Specjaliści z Kliniki Mayo mają jedną radę - pragnienie i kolor moczu to zazwyczaj najlepsze wskaźniki tego, ile wody potrzebujesz - jeśli nie odczuwasz pragnienia, a twój mocz jest bladożółty, prawdopodobnie otrzymujesz wystarczającą ilość wody.
źródła https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyponatremia/symptoms-causes/syc-20373711