Partner: Logo KobietaXL.pl

Menopauza to etap w życiu kobiety, w którym dochodzi do zaprzestania jajeczkowania na skutek spadku poziomu dwóch hormonów, głównie estrogenów i progesteronu. Kiedy kobieta nie owuluje lub nie ma miesiączki przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy, mówi się, że osiągnęła menopauzę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że objawy z tym związane (bezsenność, bóle głowy, zły nastrój, drażliwość, suchość pochwy, uderzenia gorąca itp.) mogą pojawić się już podczas perimenopauzy i trwać jeszcze kilka lat dłużej.


Według badań przeprowadzonych przez Wake Forest School of Medicine w Winston-Salem w Północnej Karolinie, ponad połowa kobiet doświadcza tych nieprzyjemnych objawów przez siedem lub więcej lat, zwłaszcza uderzeń gorąca i nocnych potów.

Cztery na pięć kobiet doświadczają uderzeń gorąca i nocnych potów w latach poprzedzających menopauzę, więc objawy te mogą utrzymywać się nawet do 12 lat. W przypadku wielu z nich objawy utrzymywały się średnio jeszcze o 4,5 roku dłużej.


Menopauza na ogół występuje między 45 a 55 rokiem życia, według North American Menopause Society. W tym wieku rozpoczyna się tzw. perimenopauza, okres, który może trwać kilka lat, podczas którego dochodzi do wzrostu i spadku poziomu estrogenu i innych hormonów, co powoduje pojawienie się objawów, zwłaszcza uderzeń gorąca, mogą one trwać do 10 minut, podczas których kobieta czuje się bardzo nieswojo i niekomfortowo. Miesiączka pojawia się wówczas nieregularnie, co kilka miesięcy, może być skąpa lub bardzo obfita. O wejściu w okres menopauzy mówimy wówczas, gdy kobieta ma ostatnie krwawienie.


Według badań nieprzyjemne objawy towarzyszące tym zmianom utrzymują się średnio przez 7,4 roku. Ponadto stwierdzono, że im wcześniej wystąpiły objawy, tym dłużej się utrzymywały. Tak więc kobiety, które cierpiały na uderzenia gorąca i inne objawy menopauzy przed jej wystąpieniem, czyli w okresie perimenopauzy, cierpiały dłużej - nawet do blisko 12 lat.

Natomiast kobiety, u których uderzenia gorąca i nocne poty zaczęły się po menopauzie, miały objawy średnio tylko przez nieco ponad trzy lata. Rasa i pochodzenie etniczne również wpływają na czas trwania objawów. Czarne kobiety zgłaszały najdłużej utrzymujące się objawy, około 10 lat. Japonki i Chinki miały odpowiednio 4,8 i 5,4 lat. Wśród białych kobiet średnia wynosiła 6,5 roku, a wśród latynoskich 8,9 lat.


 

Najczęstszym leczeniem objawów menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), ale jest ona stosowana zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza, który ustala czy kobieta może brać hormony i jak długo.

Istnieje również wiele innych skutecznych metod leczenia, takich jak niskie dawki doustnych środków antykoncepcyjnych, niskie dawki leków przeciwdepresyjnych, terapie niehormonalne, akupunktura, rośliny lecznicze, naturalne hormony, takie jak fitoestrogeny lub flawonoidy lub przestrzeganie pewnych środków zapobiegających uderzeniom gorąca, czyli unikanie alkoholu, ostrych przypraw, kofeiny i zbyt ciepłego ubrania.

Należy też uważać w przypadku zakupu suplementów diety, ponieważ wiele oferowanych na rynku środków nie przeszło żadnych poważnych badań.


źródło https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4433164/

 


Tagi:

menopauza ,  długość menopauzy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót