Partner: Logo KobietaXL.pl

Badanie opublikowane w Mayo Clinic wykazało, że spożycie kofeiny w dużym stopniu wpływa na uderzenia gorąca wywołane menopauzą, a taki wniosek został wyciągnięty po badaniu przeprowadzonym na ponad 2500 kobiet. Chociaż dokładna ilość kofeiny, która pogarsza objawy, nie została jeszcze określona, jeśli cierpisz z powodu uderzeń gorąca i potów, szczególne w nocy, może warto kawę odstawić.

 

Naukowcy z Mayo Clinic odkryli, że kobiety po menopauzie, które regularnie piły napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, ale też herbata lub napoje gazowane, miały bardziej uciążliwe objawy związane z menopauzą, niż kobiety po menopauzie, które nie spożywały kofeiny. Tego samego związku nie obserwowano u kobiet w wieku przedmenopauzalnym i okołomenopauzalnym.

Uderzenia gorąca są spowodowane głównie przez zmiany hormonalne w okresie menopauzy, ale mogą również zależeć od stylu życia i leków. Spadek poziomu estrogenów ma bezpośredni wpływ na podwzgórze, części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie apetytu, snu, cykle, hormony płciowe i temperaturę ciała. Spadek poziomu estrogenów zakłóca pracę podwzgórza - czasami nazywanego "termostatem ciała" - i wysyła mu sygnał: "zbyt gorąco." Mózg reaguje i wysyła sygnał do serca, naczyń krwionośnych i układu nerwowego informację - "pozbyć się ciepła!" Wiadomość jest przekazywana do systemu nerwowego i zaczyna się produkcja takich związków jak noradrenalina, serotonina i prostaglandyna.

Serce zaczyna pompować szybciej, naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się, aby pozbyć się ciepła, a gruczoły potowe zaczynają pracować mocniej, aby ciało ostygło. Jest to mechanizm generowania ciepła przez które organizm chroni się przed przegrzaniem w lecie. Tyle tylko, że podczas menopauzy temperatura zewnętrzna ma niewielkie znaczenie. Błędne sygnały są wysyłane do mózgu zarówno podczas upałów jak i w zimie, choć upały sprzyjają uderzeniom gorąca.

Taki napad trwa od trzydziestu sekund do kilku minut, a nawet do pół godziny, każda kobieta reaguje w inny sposób. Niestety, uderzenia gorąca mogą trwać nawet kilka lat. Mogą wystąpić w dowolnym czasie czy miejscu.

Kofeina działa podobnie, podnosi ciśnienie, przyśpiesza pracę serca, rozszerza naczynia krwionośne. Wiele kobiet odczuwa uderzenia gorąca nawet zaraz po wypiciu filiżanki kawy. Dlatego, jeśli zlewne poty i uderzenia gorące są najbardziej uciążliwymi objawami podczas menopauzy, warto się z kawą i mocną herbatą rozstać.

źródło https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-study-suggests-caffeine-intake-may-worsen-menopausal-hot-flashes-night-sweats/

 

Tagi:

menopauza ,  uderzenia gorąca ,  kawa , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót