Opublikowane w 2019 r. w Asia - Pacific Journal of Clinical Oncology badania, przeprowadzone w Szpitalu Chińskiego Uniwersytetu Medycznego wykazały, że czosnek i cebula mają związek z zapobieganiem rakowi jelita grubego, jednego z pięciu najbardziej rozpowszechnionych rodzajów raka.
Naukowcy doszli do wniosku, że im więcej jesz cebuli i czosnku, tym lepsze są efekty ochronne. Autorzy przebadali 833 uczestników z rakiem jelita grubego i stwierdzili 79% spadek nawrotów raka jelita grubego w grupie osób, które jadły najwięcej cebuli i czosnku, nie dotyczyło to jedynie lokalizacji guza w dystalnej części okrężnicy.
Badanie epidemiologiczne raka piersi przeprowadzone przez Uniwersytet Puerto Rico we współpracy z University of Buffalo w Nowym Jorku wykazało, że spożycie cebuli i czosnku jest bezpośrednio związane ze zmianą częstości występowania raka piersi u kobiet z Puerto Rico .
W badaniu z Puerto Rico oceniono i porównano 314 portorykańskich kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi i 346 portorykańskich kobiet bez raka piersi. Dane te zawierały informacje nie tylko o diecie, ale także o ich stylu życia, czynnikach hormonalnych, rodzajach aktywności fizycznej, możliwym narażeniu środowiskowym.
W badaniu przeanalizowano również kombinację produktów używanych w Puerto Rico do przygotowania popularnej potrawy „sofrito”, rodzaju sosu z duszonych warzyw, który jest podstawą do tworzenia różnych dań z ryżem, fasolą czy mięsem, w zależności od upodobań.
Badanie wykazało znacznie niższe ryzyko raka piersi w grupie badanych, kobiet, które dodawały do popularnego dania cebulę i czosnek. Związkami związanymi z przeciwnowotworowymi właściwościami cebuli i czosnku, zwanymi w terminologii medycznej również warzywami allium, są flawanole i związki siarki organicznej. Okazało się, że te dwie grupy substancji chemicznych, które naturalnie występują w cebuli, czosnku, szczypiorku i porach, hamują rozwój różnych typów komórek rakowych, dlatego korzystne jest ich spożywanie.
Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że do rozwoju nowotworów przyczynia się wiele czynników, takich jak nadmierne spożycie czerwonego mięsa, cukru, palenie papierosów itp. Sam czosnek i cebula nie wystarcza więc jako prewencja. Trzeba też nie zapominać o badaniach kontrolnych i reagować natychmiast w przypadku nietypowych objawów, które niepokoją i utrzymują się przez dłuższy czas, takich jak choćby zmiany na skórze, kaszel, nagła utrata wagi, wyczuwalne guzki.