Co dziesiąta kobieta w wieku reprodukcyjnym cierpi z powodu endometriozy. Jest nazywana "podwójną miesiączką" ponieważ u kobiet cierpiących na endometriozę występuje krwawienie zewnętrzne (menstruacyjne) oraz wewnętrzne - równoległe w jamie brzusznej.
Choroba powoduje silny ból podczas menstruacji, zaburzenia cyklu miesiączkowego, obfite krwawienie, a także mdłości, wymioty i drgawki, nieleczona może prowadzić do niepłodności. Jest bardzo trudna do wykrycia ponieważ nie muszą jej towarzyszyć żadne objawy, ale tylko właściwie rozpoznana może być prawidłowo leczona.
Terapia mająca na celu powrót do zdrowia powinna być wspomagana prawidłową dietą. Poniżej znajdziesz listę produktów, których powinnaś unikać.
Drożdże. Wielu specjalistow od żywienia twierdzi, że endometrioza ma silny związek z przerostem candidy. Jednym z nich jest autorka książki "Ekologia ciała. Dieta przywracająca prawidłowy rytm organizmu" - Donna Gates. Badania przeprowadzone w szpitalu w Teksasie ujawniły, że na 50 kobiet cierpiących na endometriozę aż 40 z nich miało nadmierny przerost bakterii w organizmie. W związu z tym unikaj drożdży i produktów, które je zawierają.
Alkohol. Zaburza pracę wątroby, której prawidłowe funkcjonowanie jest nieocenione. Jeśli wątroba będzie zatruta nie będzie mogła pozbyć się z organizmu toksycznych substancji w tym nadmiaru estrogenu.
Kofeina. Duże spożycie kofeiny zwiększa poziom estrogenu w organizmie, postaraj się ograniczyć m.in. spożywanie kawy do jednego kubka dziennie.
Czerwone mięso. Według najnowszych badań nadmierne spożywanie czerwonego mięsa powoduje wzrost ryzyka zachorowań na endometriozę o 80%.
Tłuszcze trans. U kobiet, których diety są bogate w tłuszcze omega-3, endometrioza występuje znacznie rzadziej niż u tych, spożywających w nadmiarze tłuszcze trans.
Cukier rafinowany. Produkty zawierające cukry rafinowane będą zakwaszały twój organizm. Kwaśne środowisko będzie uniemożliwiało prawidłowy transport tlenu w ciele, a także witamin i składników mineralnych. Stwarza również doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów.
Sztuczne dodatki i konserwanty. Unikaj produktów przetworzonych, mrożonych czy pakowanych, sprawdzaj etykiety. Dodatki i konserwanty zwiększają stany zapalne i bóle menstruacyjne.
Pszenica. Zawiera kwas fitynowy, który pogarsza stan endometriozy. Jak udowodniły badania endometrioza może powodować wzrost wrażliwości na gluten, przez co jego spożywanie będzie zwiększało bolesne miesiączkowanie. U 80% kobiet, które wspomagały leczenie endometriozy dietą bezglutenową ustąpiły bóle z nią związane.
Produkty sojowe. Podobnie jak pszenica, soja zawiera kwas fitynowy, ale jego poziom jest znacznie wyższy niż ten w pszenicy. Kwas podrażnia przewód pokarmowy, zmniejsza zdolność organizmu do wchłaniania wapnia, magnezu, żelaza i cynku. Produkty sojowe zawierają również fitoestrogeny, które zwłaszcza dla kobiet chorych na endometriozę, są bardzo szkodliwe. Wyjątkiem są produkty zawierające sfermentowaną soję takie jak tofu lub zupa miso.
Nabiał. Produkty mleczne zawierają prostaglandyny, które pogarszają stan endometriozy. Aby jednak dostarczać organizmowi odpowiednią ilośc wapnia zacznij jeść takie produkty jak: nasiona sezamu, łosoś, migdały, sardynki, algi czy figi.