"Polacy jedzą za dużo soli" to tytuł raportu opublikowanego przez Instytut Żywności i Żywienia. Nadmierna konsumpcja dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci i nie jest wyłącznie winą tego, że dosalamy prawie każdą potrawę, bo producenci żywności solą produkty na potęgę!
Obliczenia Samodzielnej Pracowni Ekonomiki Żywności i Żywienia IŻŻ (na podstawie niepublikowanych wyników badań budżetów gospodarstw domowych GUS) są niepokojące. Wynika z nich, że w Polsce każdy konsument spożywa prawie 11 gram soli dziennie. Dopuszczalna porcja soli według WHO to zaledwie płaska łyżeczka czyli 5g.
Sól spożywana w dozwolonych ilościach nie jest szkodliwa dla naszego organizmu ponieważ zawiera cenne składniki np. sód, ale jedzona w nadmiarze powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi, które jest główną przyczyną udaru czy zawału serca. Nadmiar soli powoduje wzrost ryzyka wystąpienia osteoporozy.
Raport opublikowany przez Institute of Medicine wyraźnie stwierdza zależność pomiędzy dietą bogatą w sód, a zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Według przeprowadzonych badań spożycie już ponad 2,3 g sodu dziennie zwiększa możliwość wystąpienia wysokiego ciśnienia tętniczego. Niestety badania nie mają wystarczających dowodów, aby stwierdzić, że spożycie mniejszej ilości sodu ma decydowanie pozytywny czy negatywny wpływ na zdrowie. Istnieją bowiem specyficzne grupy osób, u których zauważono pewne wyjątki. Dieta uboga w sód u osób chorych na cukrzycę, z niewydolnością serca czy chorobami nerek wykazała negatywny wpływ na ich zdrowie.
Postaraj się nie przyprawiać potraw solą, jeśli nie możesz się bez niej obyć wybierz różową sól himalajską, która dodatkowo wpłynie korzystnie na twój organizm. Czytaj etykiety i sprawdzaj ile gram soli znajduje się w twoich ulubionych produktach - możesz być zaskoczona...
http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1849993