Gluten to białko występujące w pszenicy i innych zbożach, takich jak żyto, jęczmień i owies, które uszkadza błony śluzowe jelita cienkiego u osób z nietolerancją i uniemożliwia prawidłowe wchłanianie pokarmu.
Nietolerancja na gluten może powodować biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia i niedożywienie, i może także powodować utratę masy ciała u dorosłych, hamować wzrost u dzieci, anemię.Celiakia dotyka więcej kobiet niż mężczyzn i ma podłoże genetyczne, które występuje w niektórych rodzinach.
Jeśli osoba z rodziny ma tę chorobę, zwiększa się do 10 procent prawdopodobieństwo, że cierpi inny członek rodziny, a to może się to objawić dosłownie w każdym wieku. Jedynym sposobem leczenia jest przestrzeganie ścisłej diety bezglutenowej do końca życia.
I choć w Polsce niedawno dietetycy i dziennikarze wyśmiali dietę bezglutenową, hiszpańscy specjaliści alarmują, aby nie lekceważyć wpływu tego białka na nasze zdrowie, o czym pisze ostatnia La Vanguardia. Ekspert medyczny Cinfa Laboratories, Eduardo Gonzalez Zorzano, podaje dziesięć wskazówek potrzebnych do życia z chorobą:
1. Nie rozpoczynaj diety wolnej od glutenu, zanim badania lekarskie i biopsja jelit nie potwierdzą choroby czy nietolerancji na gluten, ponieważ możesz w ten sposób maskować lub opóźniać rozpoznanie. Nie są też zalecane pokarmy zawierające pszenicę w diecie niemowląt do sześciu miesięcy.
2. Masz problem z glutenem? Przestrzegaj diety bez glutenu, ale niech będzie bogata i różnorodna: oparta na świeżych i naturalnych produkach spożywczych, które nie zawierają tego białka, takich jak mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, owoce, warzywa, rośliny strączkowe i zboża, takie jak kukurydza lub ryż.
3. Uważaj na przetworzoną żywność: co do zasady, należy wyeliminować z diety produkty, które nie są oznakowane i nie zawierają listy składników.
4. Czytaj etykiety produktów przemysłowych: około 70 procent z nich zawiera gluten. Dlatego też należy zawsze zapoznać się z etykietą produktu, czy zawiera zboża, mąkę, skrobię modyfikowaną (E-1404, E-1410, E-1412, E-1413, E-1414, E-1420, E-1422, E1440, E-1442, E-1450) Środki zagęszczające, kasza manna, białka roślinne, hydrolizaty białek, słód, ekstrakt słodowy, drożdże, ekstrakt drożdżowy, przyprawy i aromaty mogą zawierać gluten.
5. Utrzymuj właściwą higienę podczas gotowania: niedostateczne przygotowanie żywności może spowodować zanieczyszczenie krzyżowe pomiędzy pokarmami zawierającymi gluten.
6. Jeśli gotujesz podwójne danie z glutenem i bez, pamiętaj aby robić to w oddzielnych garnkach i nawet nie używać tej samej łyżki do mieszania. Dieta bezglutenowa jest zero- jedynkowa. Albo nie jesz glutenu wcale, albo nie ma sensu.
7. Możesz jeść w restauracjach, ale dokładnie zapytaj o skład dania przez jego zamówieniem! Nawet w zupie czy sosie może być gluten!
8. Zanim wyjedziesz na wakacje, sprawdź, czy mogą ci przygotować tam dietę bezglutenową!
9. Należy zwrócić uwagę na skład leków. Substancje pomocnicze tez mogą zawierać mąkę czy skrobię, czyli gluten.
10. Należy pamiętać, że dobry dietetyk może pomóc stworzyć ci zróżnicowana dietę bezglutenową. Pytaj też w stowarzyszeniach osób, które chorują na celiakię.