Partner: Logo KobietaXL.pl

Enke zostawił żonę Teresę i adoptowaną kilka miesięcy wcześniej córeczkę. W 2006 roku zmarła z powodu wady serca 2 letnia Lara – rodzona córka Roberta i Teresy. Bramkarz nie umiał pogodzić się ze stratą. Napisał wiersz dla żony i odszedł.

Wśród znanych i cenionych osób, które popełniły samobójstwo i prawdopodobnie cierpiały na depresję, są min. Kurt Cobain, Robin Williams czy polski aktor Edward Żentara.

 

Przed depresją nie chroni sława, uroda ani pieniądze. To choroba, która może dotknąć każdego. Co trzeba wiedzieć o depresji? Podpowiada nam psychiatra prof. Halina Marmurowska – Michałowska z Centrum Medycznego Przyjaźni w Lublinie:

 

1.Co roku samobójstwo popełnia od 10 do 15 procent osób chorujących na depresję.

 

2. Depresja to choroba, w której stan przygnębienia utrzymuje się co najmniej przez minimum dwa tygodnie, Ale na ogół trwa znacznie dłużej. Chory nie ma na nic ochoty, jest zniechęcony do życia, nie ma siły wykonywać najprostszych czynności, brak mu radości życia. Traci dotychczasowe zainteresowania, zmienia się jego rytm dobowy, albo śpi mało, albo za dużo, przestaje jeść, albo się objada. Jest szereg symptomów na podstawie których psychiatra bez większych problemów rozpozna depresję.

 

 3. W przypadku lekkiej depresji o łagodnym przebiegu człowiek czasami jest w stanie sam wyjść z choroby. Ale w przeważającej liczbie przypadków bez leczenia farmakologicznego jest coraz gorzej. Pogłębia się stan zniechęcenia, chory widzi wyłącznie bezsens wszelkich działań, zdarza się, że kończy swoje życie. Najbardziej dramatyczne jest rozszerzone samobójstwo – kiedy chory zabija na przykład najpierw swoje dzieci, a potem siebie.

 

4. Depresja to paraliż emocji. Chorzy naprawdę nie są w stanie działać, cieszyć się życiem, być jak wcześniej. To jak nagłe zejście do piwnicy. Świat jest szary, ponury, nie ma okien, nie wpada słońce. Jest ciemno, nie widać wyjścia. Niech zdrowi nie próbują zrozumieć, jak to jest, tylko zrozumieć, że muszą pomóc! Chory w głębokiej depresji nie chce się leczyć, uważa, że nie warto, szkoda dla niego miejsca w szpitalu, pieniędzy na lekarza czy leki. Nie wolno poddać się takiej presji. Osoby o łagodniejszym przebiegu choroby często same szukają pomocy i chętniej poddają się leczeniu.

 

5. Depresja może dotknąć każdego nie wiadomo kiedy, zupełnie znienacka. Oczywiście są czynniki, które mogą przyspieszyć czy wywołać chorobę – śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy. Normalne jest, że po śmierci męża czy dziecka człowiek pogrąża się w rozpaczy. Ale jeśli po 3 miesiącach nic się nie zmienia, to znak, że może być to depresja. Są depresje poporodowe, wcale nierzadkie.

 

6. Często mamy do czynienia z depresją maskowaną. Chory źle się czuje, kierowany jest na dziesiątki badań, odwiedza przeróżnych specjalistów, nawet, jak coś mu znajdą, to standardowe leczenie nie działa. I nie zadziała, bo tak naprawdę główną chorobą jest depresja.

 

7. Depresja ma podłoże biologiczne, mówi się nawet o tym, że być może istnieje gen depresji. Ale nawet mając predyspozycje, nie zawsze musimy zachorować, Czynnikami sprzyjającym są stres, nieprzyjemne sytuacje życiowe. Żyjemy teraz w trudnych czasach. Ludzie boją się o pracę, zanikają bliskie związki, życie przenosi się do internetu. To wszystko sprawia, że można czuć się samotnym i zagubionym. A te uczucia są sprzymierzeńcami depresji.

 

8. Depresję można wyleczyć, pod warunkiem, że chory jest pod opieką specjalisty.

Tagi:

depresja ,  choroba ,  Halina Marmurowska - Michałowska , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót