Menopauza to co prawda koniec okresu płodności w życiu kobiety, jednak w okresie przejścia do menopauzy konieczne jest dalsze stosowanie antykoncepcji. Nie należy zbyt wcześnie decydować się na seks bez żadnych zabezpieczeń, bo może to grozić niechcianą ciążą.
Chociaż wraz z wiekiem płodność kobiety spada, nie oznacza to, że nie ma ryzyka zajścia w ciążę. Płodność kobiety zaczyna spadać już po 30 roku życia. Głównym powodem tego spadku jest zmniejszenie jej rezerwy jajnikowej, czyli ilości i jakości oocytów wytwarzanych przez jajniki kobiety.
Nieplanowana ciąża w podeszłym wieku może być kłopotliwa dla kobiety i może prowadzić do wielu komplikacji. Dlatego lepiej kontynuować antykoncepcję aż do całkowitego zatrzymania owulacji.
Pod koniec okresu rozrodczego u kobiet mogą wystąpić zmiany w cyklach menstruacyjnych. Miesiączki mogą stać się bardziej obfite lub rzadsze, być bardziej nieregularne, bolesne, trwać krócej lub dłużej, występować częściej lub rzadziej, a nawet nie pojawiać się przez kilka miesięcy. Przy wyborze najbardziej odpowiedniej metody antykoncepcji należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki i ustalić najlepszy jej rodzaj ze swoim lekarzem.
I chociaż ryzyko zajścia w ciążę na tym etapie kobiet zwanym okołomenopauzą jest minimalne, to jednak nie można go wykluczyć.
Dlatego antykoncepcja powinna być stosowana przez rok po ostatniej samoistnej miesiączce u kobiet w wieku 50 lat i starszych i dwa lata po ostatniej spontanicznej miesiączce u kobiet poniżej 50 roku życia.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.