Partner: Logo KobietaXL.pl

Już w roku 2006 18 % dorosłych Amerykanów regularnie poszukiwało porad zdrowotnych online, co okazało się jednym z najbardziej popularnych zastosowań internetu. Według badań Pew Research Center, aż 80% dorosłych użytkowników Internetu używa go w celach związanych ze zdrowiem. Społeczności internautów zebranych na portalach takich jak WebMD czy Health Cloud zapewniają możliwość interakcji między osobami borykającymi się z podobnymi problemami zdrowotnymi. Czy takie działanie przekłada się na zyski zdrowotne?

Możliwość otrzymania wsparcia emocjonalnego podczas leczenia może odgrywać znaczącą rolę w procesie zdrowienia. W momencie postawienia pierwszej diagnozy oraz podczas początkowych etapów leczenia, gdy stres i niepokój dają szczególnie o sobie znać, coraz więcej ludzi decyduje się na udział w tego typu społecznościach.

Kang Zhao z Uniwersytetu Iowa wraz z badaczami z Penn State University oraz członkami American Cancer Society (Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe) opracowali sprytny algorytm pozwalający przeanalizować blisko 49 tysięcy wątków, składających się z prawie 470 tysięcy postów umieszczonych przez ponad 27 tysięcy zidentyfikowanych uczestników. Analiza ta miała na celu nie tylko ukazanie skuteczności internetowego wsparcia, poprzez śledzenie zmian w stanie emocjonalnym uczestników, ale również wytypowanie tzw. kluczowych użytkowników mających największy wpływ na samopoczucie swoich internetowych kolegów.

Dodatkową informacją potrzebną do analizy forum jest wiedza o strukturze wątku. Mianowicie, każdy wątek rozpoczyna się od wstępnego postu, opublikowanego przez autora wątku oraz ciągnie się dalej dzięki odpowiedziom respondentów. W wielu przypadkach, autor udziela się w dyskusji zostawiając swoje komentarze. O sile wpływu uczestników dyskusji świadczy wpływ ich odpowiedzi na późniejszy komentarz autora. Jeśli twórca wątku nie otrzyma odpowiedzi, prawdopodobnie nie otrzymał on również wsparcia od internautów w tym temacie. Jeśli natomiast twórca wątku nie umieści żadnego późniejszego komentarza – nie możemy zmierzyć zmiany w jego stanie emocjonalnym. Mniej niż połowa wątków (23 tysiące spośród niespełna 49 tysięcy) spełniła obydwa wymogi.

Jak wśród tylu tysięcy wypowiedzi odnaleźć te nacechowane pozytywnie lub negatywnie?

Po pierwsze badacze, wyodrębnili słowa o ładunku emocjonalnym takie jak: zawiedziony, bolesny czy radość, zachwyt. Wzięli pod uwagę ich ilość w danej wypowiedzi oraz określili ich siłę przekazu (przykładowo. ‘very good’ oraz ‘good!!!’ zostały potraktowane jako bardziej pozytywne niż samo ‘good’). Dodano do tego kilka wyrażeń z internetowego slangu w stylu ‘LOL’ czy uśmieszki ‘:)’ oraz zliczono liczbę znaków zapytania i wykrzykników. Prosty podział na negatywne i pozytywne jest jednak niewystarczający. Przy spotkaniu ze śmiertelną chorobą czy śmiercią, wsparcie może być wyrażone również dzięki negatywnym emocjom, przykładowo poprzez żal czy inne formy współczucia. Badacze uwzględniali więc w swojej analizie wątek śmierci poprzez wprowadzenie listy synonimów z nią związanych i tworząc dwie dodatkowe kategorie: zdrowy oraz niezdrowy negatywny stan emocjonalny.

Co się okazało? Wyniki analiz badaczy wskazują, że im więcej odpowiedzi nacechowanych pozytywnie otrzymał zakładający wątek, tym większą zanotowano pozytywną zmianę stanu emocjonalnego u autora wątku (osoby ujawniającej problem). Potwierdza to założenie o dobroczynnym wpływie wsparcia społecznego otrzymywanego na forach internetowych poświęconych zdrowiu.

Martyna Klukowska badania.net https://badania.net/zdrowie-w-sieci/

badania.net

Tagi:

zdrowie ,  internet ,  Google ,  porady ,  poradnik ,  pacjent ,  chory , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót