Co więc warto na ten temat wiedzieć?
1. Pozycja w toalecie
Pozycja w której kraje zachodnie korzystają z toalety, jest ludzi fatalna. Wypróżnianie się w pozycji kucznej kojarzone jest z krajami Trzeciego Świata, załatwianie potrzeb fizjologicznych na siedząco wydaje nam się bardziej nowoczesne. Większość z nas nie przepada za toaletami „na skoczka”. które w Japonii, Indiach, Chinach czy na Bliskim Wschodzie są rzeczą całkowicie normalną. I jak się okazuje, to zwolennicy tego typu pozycji mają zdecydowaną rację
Z ewolucyjnego punktu widzenia to właśnie pozycja kuczna jest dla nas idealna podczas wypróżnień. Dzięki niej dochodzi do odpowiedniego kąta odbytowo-odbytniczego, który w momencie defekacji powinien wynosić około 150 stopni, czego nie da się zrobić na siedząco. Dlatego są już firmy, które produkują specjalne podnóżki, które sprawiają, że uzyskamy podczas wypróżnień znacznie lepszą pozycję!
2. Jak często powinniśmy się wypróżniać?
Większość ludzi robi to raz dziennie. Jednak różni się to w zależności od osoby, w zależności od stanu zdrowia, wieku, diety, aktywności i innych czynników. Chodzenie do łazienki trzy razy dziennie lub trzy razy w tygodniu jest też całkowicie normalne. Jeśli jesteś osobą zdrową, częstotliwość nie ma aż tak wielkiego znaczenia.
3. Stolce brzydko pachną, czy to normalne?
Stolce często mają nieprzyjemny zapach, ponieważ bakterie jelitowe wytwarzają różnego rodzaju gazy o unikalnym zapachu. W niektóre dni stolec może wydzielać specyficzny zapach z powodu spożywanego jedzenia. Ale jeśli stolec ma nienormalnie silny i zgniły zapach przez długi czas, może to być oznaką problemu zdrowotnego, takiego jak infekcja lub złe wchłanianie składników odżywczych. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem.
4. Czy to normalne, że czasami w stolcu pojawia się krew?
Czasami nadmiernie się wysilamy podczas wypróżniania, co powoduje rozerwanie skóry wokół odbytu, co prowadzi do krwi w stolcu. Krew może również pojawić się z powodu podrażnienia lub zapalenia jelit, szczelin odbytu, hemoroidów i niektórych chorób układu pokarmowego, takich jak wrzody. Jednak krwawienie z odbytu może być również oznaką czegoś bardziej poważnego. Dlatego jeśli podczas wypróżniania wystąpią częste i obfite krwawienia, należy umówić się na wizytę u lekarza.
5. Zaparcia – czy to poważny problem?
Zaparcia mogą być spowodowane różnymi czynnikami: zmianami w diecie, brakiem picia wystarczającej ilości wody, niewystarczającą ilością ruchu lub spożywaniem pokarmów o niskiej zawartości błonnika. Na szczęście łagodne zaparcia można łatwo wyleczyć. Pij więcej wody, jedz więcej pokarmów bogatych w błonnik, ćwicz regularnie i stosuj zbilansowaną dietę, aby złagodzić objawy zaparcia. Jednak przewlekłe zaparcia mogą wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny. Jeśli zmiana stylu życia nie złagodzi objawów, należy iść do lekarza.
6. Jaki kolor mają zdrowe stolce?
Normalny kolor stolca to żółtobrązowy. Wynika to z obecności żółci w kale, która jest wytwarzana przez wątrobę. Niepokój mogą budzić czarne stolce. Czarne stolce mogą być oznaką krwawienia lub innej infekcji w przewodzie pokarmowym. Białe stolce mogą świadczyć o zablokowaniu przewodów żółciowych.
7. Dlaczego stolca czasami nie można spuścić z wodą?
Czy często masz problemy ze spłukiwaniem wszystkiego w toalecie? Pływające stolce są często oznaką dużej zawartości tłuszczu, co może wskazywać na zaburzenia wchłaniania. Może to być również spowodowane nadmiarem gazu. Niektóre pokarmy, takie jak mleko, kapusta, fasola i napoje gazowane, mogą powodować gazy w stolcu i powodować jego unoszenie się. Jeśli taki stolec pojawia się od czasu do czasu, to nie problem. Ale jeśli stolec ma również silny, nieprzyjemny zapach i wydaje się tłusty, może to sugerować, że masz zaburzenia wchłaniania. Warto skonsultować to z lekarzem.
źróła https://link.springer.com/article/10.1023/A:1024180319005
https://gut.bmj.com/content/gutjnl/33/6/818.full.pdf
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324254#6.-Why-does-poop-smell-so-bad?