Jeśli palisz przez lata, szkoda już została wyrządzona i nie ma sensu rzucać palenia.
Nieprawda, nigdy nie jest za późno. Rzucenie palenia daje dużo różnych korzyści. Ryzyko raka spada z czasem, 10 lat po rozstaniu z nałogiem, zmniejsza się o 50 procent.
Palenie papierosów light jest bezpieczniejsze
Light, ultra-light to bez znaczenia. Jeszcze groźniejsze są mentolowe papierosy, bo poprzez wrażenie chłodu sprawiają, że palacze głębiej się nimi zaciągają.
Palenie marihuany jest bezpieczne
Palenie marihuany też może spowodować raka płuc, choć trwają jeszcze na ten temat badania. Wiadomo też, że wiele osób palących marihuanę, pali też papierosy.
Antyoksydanty i suplementy chronią przed rakiem
Dieta bogata w warzywa i antyoksydanty może chronić przez nowotworem. Ale jak się okazuje, osoby palące, a biorące suplementy z beta karotenem są bardziej narażone na raka płuc!
Fajka i cygaro nie powodują raka
Nie tylko powodują, ale wzrasta ryzyko raka ust czy krtani albo gardła, cygara są bardzo groźne, bo powodują też zagrożenie chorobami serca.
Palenie grozi wyłącznie rakiem płuc
Papierosy wydzielają radioaktywny, bezwonny gaz – radon. On też jest rakotwórczy!
Talk powoduje raka płuc
Badania tego nie potwierdzają, aby osoby wdychające talk chorowały na raka płuc. Ale bycie narażonym na azbest czy arszenik już raka może spowodować.
Jeśli masz raka, nie ma po co rzucać palenia.
Nieprawda. Palenie podczas leczenia zmniejsza efektywność leczenia i może dać wiele objawów ubocznych. Palacze gorzej znoszą operacje i gorzej leczą się u nich rany.
Ćwiczenia nie zapobiegają rakowi płuc.
Regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc o 20 procent albo nawet więcej.
Zanieczyszczenie środowiska to pierwsza przyczyna raka płuc.
Nieprawda. Na pierwszym miejscu są papierosy. Ale wśród 3,2 milionów zgonów z powodu zanieczyszczenia środowiska, 223 tysięcy to zgony z powodu raka płuc – podaje WHO.
Źródło webmd
Czytaj Rak? I tak na coś trzeba umrzeć....