To przede wszystkim stałe uczucie zmęczenia i przybieranie na wadze bez zmiany diety. Możesz mieć gorszy nastrój – stany depresyjne, kłopoty z pamięcią, kłopoty z logicznym myśleniem.
Cierpi twoje ciało – może pojawić się ból w stawach, bóle mięśni, sztywność, obrzęki stawów. Możesz wstawać rano z obrzękniętą twarzą, oczami, a nawet mieć spuchnięty język.
Głos zmienia się na ochrypły, a mowa jest wolniejsza. Możesz mieć problemy ze słuchem.
Możesz cierpieć na zaparcia i mieć ciężkie, obfite miesiączki.
Twoja skóra robi się blada, sucha, ciastowata. Może się łuszczyć, swędzieć. Paznokcie stają się łamliwe, a włosy kruche. Mogą wypadać.
Niedoczynność tarczycy osłabia płuca i serce. Stąd możesz mieć duszności, wysokie ciśnienie krwi, zwolnioną akcję serca, uczucie osłabienia, zwiększony poziom cholesterolu.
Choć jest to choroba głównie dorosłych, zdarza się, że atakuje dzieci i nastolatki. Objawy są podobne, ale może też dojść do zahamowania wzrostu – bo to regulują hormony tarczycy, albo opóźnienia osiągnięcia dojrzałości płciowej.
Dzieci z niedoczynnością tarczycy mogą mieć problemy w szkole – ze względu na osłabienie pamięci i stałe uczucie zmęczenia.
Nieleczona niedoczynność tarczycy może doprowadzić nawet do obrzęku śluzowatego, który kończy się śpiączką. Dlatego jeśli masz opisane powyżej objawy, zgłoś się nawet do lekarza rodzinnego. Podstawowe badania hormonów tarczycy wykonasz na podstawie skierowania, które ci wystawi.
Kobiety chorują na tarczycę od 5 do 8 razy częściej niż mężczyźni!
Kobiety często mylą objawy menopauzy z niedoczynnością tarczycy!
Zobacz, jak zbadać tarczycę w domu!