Wiele kobiet ma tak zimne stopy nawet w lecie, że nie mogą z tego powodu zasnąć. Jest to spowodowane innym rozprowadzaniem ciepła w ciele niż u mężczyzn, krew słabiej dopływa kobietom do stóp i rąk, co powoduje stałe uczucie chłodu.
O różnicach w odczuwaniu ciepła między płciami czytaj koniecznie
Uczucie zimnych stóp może mieć też związek z permanentnym stresem, a także z problemami z krążeniem.
Zimne stopy to również objawy cukrzycy, bo nadmiar cukru uszkadza naczynia krwionośne i spowalnia krążenie.
Czasami dochodzi do zniszczenia końcówek komórek nerwowych, co powoduje gorsze ukrwienie stóp, w drastycznych przypadkach mamy do czynienia z chorobą Raynaud.
Kiedy jeszcze marzną stopy?
Uczucie zimnych stóp może towarzyszyć szeregu chorobom. Są to przede wszystkim:
-
układowe choroby tkanki łącznej takie jak toczeń trzewny, twardzina układowa, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenia skórno-mięśniowe,
-
choroby naczyń krwionośnych, różnego rodzaju zapalenia tętnic, choroba Buergera, choroba Takayasu, zaburzenia czucia i mrowienia skarżą się też osoby z zaawansowaną miażdżycą i cukrzycą,
-
choroby układu nerwowego,
-
schorzenia układu krwiotwórczego takie jak białaczka, szpiczak mnogi, chłoniaki, czerwienica prawdziwa, małopłytkowość,
-
zespół cieśni nadgarstka i inne zespoły uciskowe,
-
choroby infekcyjne – wirusowe zapalenie wątroby, zakażenia Mycoplasma pneumoniae,
-
zaburzenia hormonalne np. niedoczynność tarczycy, niedobory witamin i mikroelementów – niedokrwistości,
-
stosowanie niektórych leków przede wszystkim beta-blokerów, pochodnych alkaloidów sporyszu, doustnych środków antykoncepcyjnych, cytostatyków, interferonu.
Jeśli jednak wykluczymy ciężkie choroby, najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu zimnych stóp i dłoni jest poprawa krążenia krwi. Dobre są masaże, które możesz robić sama w domu wykorzystując nawet oliwę z oliwek.
Pomocne są ćwiczenia fizyczne, które też wspomagają ukrwienie, moczenie nóg w ciepłej wodzie i noszenie bawełnianych skarpetek.
Dietę należy wzbogacić o pokarmy zawierające kwasy omega -3, czyli przede wszystkim tłuste ryby. Można też dodawać do jedzenia „rozgrzewające” przyprawy, takie jak paprykę czy imbir.
Jednak w walce z marznącymi stopami najważniejsze jest unikanie działania zimna. Wychodząc na dwór należy się ciepło ubrać i nie zapominać o rękawiczkach. Nie mogą one być za ciasne, najlepiej gdyby były z jednym palcem. Od pewnego czasu dostępne są specjalne ogrzewacze na zimne stopy, które można użyć np. stojąc długo na przystanku czy w czasie długiego marszu. Dużą poprawę przynosi zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie picia mocnej herbaty, kawy i alkoholu a także napojów zawierających kofeinę. O ile jest to możliwe należy unikać sytuacji stresowych. Czasami ilość i ciężkość napadów zimnych stóp można zmniejszyć przez „hartowanie” kończyn polegające na polewaniu ich na przemian ciepłą i zimną wodą.
Korzystałam min. z www. wyleczto.pl