Aż około 80-90 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych ma problemy trawienne i głównie są to zaparcia. Badania mówią, że na tę dolegliwość uskarża się nawet co druga kobieta. Kłopoty z jelitami ma co trzecia kobieta między 35 a 55 rokiem życia i co druga po 55 roku życia.
Tymczasem zalegające w jelitach masy kałowe gniją, wydzielają toksyny zatruwające cały organizm. Brzuch jest twardy, często wzdęty, bolący. Pojawia się złe samopoczucie, które jest w pełni uzasadnione.
Procesy gnilne w jelitach mogą doprowadzić do ciężkich chorób – systemu trawiennego, moczowo-płciowego, naczyniowego, kostnego, oddechowego, a nawet nowotworów.
Najczęściej występujące przyczyny zaparć to:
- brak błonnika w diecie
- siedzący tryb życia
- efekt uboczny leków
- zmiany w porządku dnia – np. wyjazd
- zmiana diety
- zbyt mało płynów
- stres, stany lękowe, depresja,
Do powstawania zaparć przyczyniły się również ceramiczne toalety, z których korzystamy. Mało sie o tym mówi, ale jest to duży problem - czytaj o prawidłowej pozycji przy oddawaniu stolca!
Niestety, jeśli już dopuścimy do takiej sytuacji, że mamy kłopoty z wypróżnianiem, bardzo często problem ciągnie się latami. Wiele osób korzysta wówczas ze środków przeczyszczających, które „wyręczają” w pracy jelita, co powoduje coraz większe problemy.
Dlatego lepiej sięgnąć po domowe metody. Oto przepis na koktajl, który powinien pomóc:
5 śliwek (mogą być suszone)
½ obranego jabłka
szklanka lekko ciepłej wody
łyżeczka miodu
Składniki miksujemy i pijemy na czczo. Śniadanie zjadamy najwcześniej po 40 minutach.