Dzięki ciągłemu rozwojowi medycyny estetycznej istnieje możliwość pozamykania popękanych naczynek krwionośnych. Wystarczy poddać się zabiegom laserowym, aby znów móc cieszyć się piękną skórą bez rumienia i widocznych naczyń. Jest to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Oto 6 rzeczy, które powinnyście wiedzieć o tym zabiegu.
Szacuje się, iż problem popękanych naczynek krwionośnych, które są widoczne na skórze w postaci sieci czerwonych lub niebiesko- fioletowych nitek, rumienia czy żyłek, dotyka około sześćdziesięciu procent całej populacji ludzkości. Przyczyn powstawania takich niedoskonałości jest wiele. Zalicza się do nich między innymi nadmierną wrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne (mróz, upał i tym podobne), zaburzenia krążenia, nadciśnienie i aspekty genetyczne. Pękanie naczynek krwionośnych bywa także spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. Pojawiają się one nie tylko w obrębie twarzy, ale także na szyi, dekolcie, nogach i innych miejscach na ciele.
Zamykanie naczynek na twarzy i nogach
Niedoskonałości widoczne na nosie, policzkach w postaci czerwonych pajączków, pojedynczych kropek, czy nawet rumień pojawiający się w stanach silniejszych emocji lub nawet utrwalony to problem, z którym zmaga się wiele kobiet i mężczyzn. Płeć piękna ma tę przewagę, iż może ukryć drobne niedoskonałości stosując odpowiedni makijaż. Jednak trwałe pozbycie się ich jest możliwe dzięki poddaniu się laserowemu zabiegowi zamykania naczynek. – Zabiegi laserowe zamykania naczynek krwionośnych od kilku lat wiodą prym w branży medycyny estetycznej. Widoczne naczynka krwionośne wraz z nierównomiernym kolorytem skóry, przebarwieniami czy rumieniem postarzają wygląd całej twarzy, nic zatem dziwnego, że wiele osób chce się ich pozbyć. Tym bardziej, że w wyniku wielu czynników (np. stres, nieprawidłowa dieta, nadmierna ekspozycja na słońce, brak ruchu czy niedobory witamin) może pojawiać się coraz więcej pajączków. Dlatego warto szybko decydować się na laserowe zamykanie naczynek, one same nie znikną, a wręcz przeciwnie - problem będzie się pogłębiał. – mówi dr Krzysztof Łuksza z kliniki BIOGENICA w Poznaniu.
Co warto wiedzieć o zamykaniu naczynek krwionośnych?
Każdy, kto rozważa poddanie się laserowemu zabiegowi zamykania naczynek krwionośnych czy choćby jest nim po prostu zainteresowany, powinien być „wyposażony” przynajmniej w sześć najważniejszych informacji.
- Wskazaniem do przeprowadzenia procedury laserowego zamykania naczynek na twarzy są teleangiektazje powstałe na nosie, policzkach, brodzie i czole, rumień związany z trądzikiem różowatym, naczyniaki wiśniowe, czyli pojedyncze czerwone kropki oraz naczyniaki płaskie.
- Oprócz twarzy taki zabieg przeprowadzić można również na innych częściach ciała - na skórze szyi i dekoltu oraz nogach. Laserowe zamykanie naczynek na nogach ma efekt jedynie estetyczny. Żylakami i zaburzeniami krążenia w obrębie nóg zajmują się flebolodzy.
- Przewaga takiego zabiegu nad innymi formami leczenia wymienionych niedoskonałości jest taka, iż użycie lasera jest bardzo precyzyjne. Stąd nie ma ryzyka uszkodzenia tkanek otaczających naczynia, znacznie zmniejszone jest niebezpieczeństwo wystąpienia oparzeń u pacjenta. Ponadto laserowe zamykanie naczynek na nogach jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia drobnych zmian naczyniowych nóg, co przekłada się na zmniejszenie ilości wykonywanych zabiegów. Zadowalający pacjenta efekt jest zatem dużo szybciej osiągany.
- Zabieg laserowego zamykania naczynek w niektórych przypadkach można wykonać przez cały rok kalendarzowy. W okresie całej kuracji bezwzględnie konieczna jest jednak maksymalna ochrona przed promieniami słonecznymi. Nie wolno się opalać zarówno przez sześć tygodni przed rozpoczęciem kuracji oraz przez okres około ośmiu po zakończeniu zabiegu. Jednak ze względu na małą samodyscyplinę większości pacjentów, przeprowadzanie zabiegów laserowego zamykania naczynek na nogach zaleca się wykonywać w okresie jesienno-zimowym, nie wcześniej jednak niż dwa miesiące od ostatniego opalania.
- Jak przy każdej procedurze medycznej skóra może różnie reagować na zabieg. Zaraz po wykonaniu laserowego zamykania naczynek na twarzy skóra może być zaczerwieniona i opuchnięta. W miejscach gdzie znajdowały się spore naczynia możliwe jest pojawienie się drobnych zasinień, a przy skrzydełkach nosa mogą się pojawić strupki. Wszelkie objawy, jeżeli wystąpią, powinny zniknąć w okresie od tygodnia do czterech tygodni po zabiegu. W przypadku wykonywania opisywanej procedury na nogach, ewentualne zmiany na skórze będą takie same jak na twarzy. Jednakże z racji większej powierzchni ciała i naczyń, rekonwalescencja może wahać się od sześciu dni do nawet trzech miesięcy
- Zamykanie naczynek polega na poddaniu skóry pacjenta w obszarze dotkniętym zmianami ekspozycji wiązką światła – lasera. Światło lasera dociera do naczyń, gdzie jest absorbowane przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. W trakcie procesu fototermolizy, wytwarzana energia cieplna odparowuje wodę. To z kolei prowadzi do koagulacji i co za tym idzie zniszczenia ścian naczynia krwionośnego.
– W krótkim czasie uszkodzone naczynko zostaje całkowicie wchłonięte przez organizm, a zmiany widoczne na skórze znikają. W renomowanych klinikach do wykonywania tego typu zabiegów wykorzystuje się najnowszy laser naczyniowy Cutera Excel V, który posiada dwie długości fali – 532 nm i 1064 nm. Dzięki temu możliwe jest zamykanie naczynek zarówno czerwonych, jak i niebieskich na każdej powierzchni ciała – informuje dr Krzysztof Łuksza, lekarz specjalista medycyny estetycznej z Kliniki Piękna BIOGENICA.
Sam zabieg może trwać od pięciu minut do nawet dwóch godzin - czas uzależniony jest od wielkości obszaru ciała poddawanemu procedurze oraz ilości zmian podskórnych. Zabieg zamykania naczynek krwionośnych może być dosyć bolesny. Możliwe jest odczuwanie podczas pracy lasera drobnego dyskomfortu w postaci pieczenia, delikatnego kłucia lub szczypania. W przypadku dużych i mocno widocznych naczyń oraz naczyniaków z reguły stosuje się znieczulenie w postaci odpowiednich maści. – Pierwsze efekty widoczne są już podczas wykonywania zabiegu, gdyż niektóre naczynka zamykają się natychmiast. W większości przypadków jednak na wyraźne efekty należy odczekać cztery do sześciu tygodni. W tym okresie odbywać się będą kontrole, podczas których lekarz specjalista bada stan skóry i ewentualnie zleca kolejny zabieg – dodaje dr Krzysztof Łuksza.
Poprawianie urody dawno już przestało być powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie. Większość pacjentów klinik piękności podkreśla, że zadbany wygląd to w wielu zawodach już niemal obowiązek. Rozszerzone naczynka powodują spory dyskomfort, ale na szczęście można się z tym problemem szybko uporać. Zamykanie naczynek krwionośnych należy do niemal rutynowo wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Dobry sprzęt i odpowiednio wykwalifikowany lekarz poradzą sobie nawet z najbardziej rozległymi zmianami. Warto się temu zabiegowi poddać, bo komfort i polepszenie samopoczucia po trwałym i szybko widocznym poprawieniu wyglądu skóry znacznie przekładają się na pewność siebie i jakość życia.