Partner: Logo KobietaXL.pl

Problem dotyczy osób w każdym wieku i trudno znaleźć porady na ten temat. Uniwersytet Śląski, Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach oraz CenterMed, mając na uwadze zdrowie Mieszkańców Regionu, organizują kampanię społeczną „Granatem w (prze)dawkowanie. UŚwiadamiamy”, która ma na celu uświadomienie zagrożeń związanych z nadużywaniem leków przeciwbólowych i suplementów oraz udzielenie informacji o alternatywnych metodach radzenia sobie z bólem, a także o sposobach dbania o zdrowie na co dzień.
 

Przyjmowanie leków dostępnych bez recepty i bez konsultacji z lekarzem staje się coraz bardziej powszechne. W ciągu ostatnich kilkunastu lat popyt na leki w Polsce wzrósł czterokrotnie. Samodzielna terapia dolegliwości bólowych staje się powszechnie występującym zjawiskiem w polskim społeczeństwie. Polacy chętnie sięgają po leki dostępne bez recepty, przy czym apteka przestała być jedynym miejscem ich zakupu. Rynek poza apteczny rozrósł się w zawrotnym tempie, a tym samym zwiększyła się dostępność leków w sklepach, w drogeriach czy na stacjach benzynowych. Polacy zaczęli postrzegać leki tak samo, jak inne produkty dostępne w tych miejscach. Prowadzone badania wykazują, że w Polsce ludzie wierzą w magiczną moc leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Dodatkowo reklamy umacniają przekonanie, że każdy problem zdrowotny można rozwiązać za pomocą „magicznej pigułki”. W ten sposób kształtuje się u odbiorcy następujący odruch: „coś ci dolega? Zażyj tabletkę. Nic ci nie jest? Zażyj profilaktycznie”. Łatwa dostępność do leków przeciwbólowych wiąże się często z postrzeganiem ich jako bezpieczniejsze, w porównaniu z lekami wydawanymi na receptę, a co jest z tym związane – lekceważeniem zagrożeń wynikających z ich niewłaściwego stosowania. Tymczasem leki reklamowane często jako „inteligentne” i bezpieczne mogą być nadużywane, przez co wzrasta ryzyko licznych działań niepożądanych.

- Pacjenci sięgają po leki natychmiast, kiedy pojawia się ból, albo nawet kiedy bólu jeszcze nie ma - 6 proc. przewiduje pojawienie bólu i zażywa tabletki, 40 proc. zażywa tabletki przy pierwszych objawach bólu, a być może wystarczyłaby filiżanka herbaty. Ból głowy może być spowodowany przez źle dobrane okulary, z powodu takich chorób jak jaskra, problemy z zatokami czy nadciśnienie, 30 proc. Polaków nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze - mówią pracujący przy programie specjaliści.

Dlatego na stronie akcji jest szereg informacji dotyczących radzenia sobie z bólem np. głowy bez użycia leków. Przede wszytskim zaś można wykonać test, który sprawdzi, czy jestesmy w grupie, która nadużywa preparatów przeciwbólowych.

Tagi:

leki ,  leki przeciwbólowe ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót