Specjaliści z Kliniki Mayo wymieniają szereg zalet aktywności fizycznej w okresie menopauzy. Są to:
- zapobieganie przybieraniu na wadze,
- zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka, w tym raka piersi, jelita grubego i endometrium,
- wzmocnienie kości,
- zmniejszenie ryzyka innych chorób takich jak choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, udar, choroba Alzheimera, zapalenie stawów i osteoporoza
- redukcja stresu.
Oczywiście, musisz pamiętać, że w wieku lat 50 czy 60 twój organizm nie jest tak wydolny jak w wieku lat 30. Jeśli więc nigdy nie uprawiałaś sportu, zacznij od niewielkiej dawki.
Zdecydowanie jednak wybierz rzeczy, które lubisz robić, inaczej szybko się zniechęcisz. Jeśli masz wątpliwości, który sport jest odpowiedni dla ciebie, poproś o poradę lekarza lub fizjoterapeutę, abyś nie wyrządziła sobie krzywdy. A oto 10 najlepszych dyscyplin sportu dla kobiet w wieku 50 plus:
1. Chodzenie
Buduje wytrzymałość, wzmacnia dolne mięśnie ciała i pomaga w walce z chorobami kości, takimi jak osteoporoza.
2. Jogging
Jest bardzo dobrym rodzajem ruchu, ale uważaj na stawy i pamiętaj o odpowiednich butach.
3 .Taniec
Taniec poprawia wytrzymałość, wzmacnia mięśnie i poprawia równowagę. Spala dużo kalorii, a badania pokazują, że uczenie się nowych ruchów jest również bardzo dobre dla mózgu.
4. Pływanie
Jest świetne, ponieważ nie obciąża stawów, spala kalorie i działa na serce, jak jogging i jazda na rowerze. Aerobik w wodzie daje te same korzyści, plus motywację do ćwiczeń z innymi.
5. Golf
Zamach angażuje całe twoje ciało i wymaga dobrej równowagi – i spokojnego skupienia. W dodatku dużo chodzisz będąc na świeżym powietrzu.
6. Jazda na rowerze
Jest szczególnie wskazany, gdy masz sztywne lub obolałe stawy, ponieważ twoje nogi nie muszą dodatkowo dźwigać ciężaru całego ciała.
7. Tenis
Gra w tenisa 2 lub 3 razy w tygodniu wiąże się z lepszą wytrzymałością i czasem reakcji, niższą zawartością tkanki tłuszczowej i wyższym „dobrym” cholesterolem HDL. Graj jednak w debela, singiel w tym wieku jest zbyt intensywny.
8. Siłownia
Kiedy podnosisz ciężary, ćwiczysz na maszynach, używasz taśm oporowych lub wykonujesz ćwiczenia z własną masą ciała (takie jak pompki i przysiady), budujesz siłę, masę mięśniową i elastyczność.
Ułatwi to noszenie zakupów i wchodzenie po schodach.
9. Joga
Rozciąga i wzmacnia mięśnie, a także ścięgna i więzadła, które łączą kości. Uważne oddychanie sprawia, że jest to również rodzaj medytacji. Joga może pomóc obniżyć tętno i ciśnienie krwi oraz złagodzić lęk i depresję.
10 - Tai Chi
To spokojne ćwiczenie, które czasami słusznie nazywa się „medytacją w ruchu”. Poruszasz swoim ciałem powoli i delikatnie, płynąc z jednej pozycji do drugiej, jednocześnie głęboko oddychając.
Nie tylko zapewnia równowagę, ale także poprawia zdrowie kości i serca.
https://www.healthline.com/health/ten-best-menopause-activities#yoga-and-meditation