Istnieją setki różnych antygenów w ponad 36 układach grup krwi, które mogą być obecne w naszych czerwonych krwinkach. Na przykład możesz mieć krew AB w układzie grup krwi AB0, być Rh dodatnim w układzie Rh, a także mieć krew dodatnią K w układzie Kell.
O rzadkiej grupie krwi mówimy głównie wówczas, gdy w krwi brakuje antygenu powszechnego dla większości ludzi. Jeśli wówczas ktoś otrzymałby transfuzję „zwykłej” krwi, która ma ten wspólny antygen, zostanie ona rozpoznana jako obca, wywołując odpowiedź immunologiczną o potencjalnie katastrofalnych skutkach.
Bywa też odwrotnie. Jeśli krew ma rzadki antygen i zostanie wprowadzona do organizmu pacjenta bez niego, zostanie rozpoznana jako obca. Właśnie w ten sposób w latach 90. naukowcy z Australijskiego Czerwonego Krzyża odkryli coś interesującego w komórkach krwi Sarah Culhane, która była dawcą. Jej krew zawierała antygen, którego nigdy wcześniej nie rozpoznano. Naukowcy nazwali ten antygen „SARA”. Część niezwykłej krwi Sary została zamrożona i zmagazynowana.
Dwadzieścia lat później Canadian Blood Services wysłał do Australii krew z rodziny kanadyjskiego dziecka, które po urodzeniu wymagało transfuzji krwi. Tamtejsi lekarze podejrzewali, że może to być związane z rzadkim antygenem SARA. Testy wykazały, że krew matki była ujemna pod względem SARA – z przeciwciałami anty-SARA. I krew matki zaatakowała komórki dziecka, które były SARA-dodatnie.
Antygen SARA został oficjalnie uznany przez Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzji Krwi. Na razie znane są tylko dwie rodziny na świecie, które go posiadają.
To samo niebezpieczeństwo w ciąży lub transfuzji związane jest z niezgodnymi typami Rh. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie krwi. I dlatego też naukowcy tak wiele czasu poświęcają badaniom różnych antygenów.
Dziś już wiadomo, jaka jest najrzadsza krew na świecie. Odkryto ją w 1961 roku u aborygeńskiej kobiety z Australii. To krew Rh-null, zwana też złotą krwią.
W DNA posiadaczy tej krwi brakuje genów odpowiedzialnych za budowę kompleksów białkowych RBC. Tym ludziom nie brakuje tylko jednego, dwóch lub trzech z 61 antygenów Rh, w rzeczywistości brakuje ich wszystkich. Osoby z grupą krwi Rh-null mają nieprawidłowe krwinki czerwone. Mają one zdeformowane kształty, nieszczelne membrany i krótszą żywotność, co czasami powoduje u posiadacza tej krwi łagodną anemię. I ten brak wszystkich antygenów Rh sprawia, że Rh-null jest „złotą krwią”, która jest bardzo doceniana ze względu na rzadkość występowania i właściwości medyczne. Tak rodzaj krwi ma zaledwie około 50 osób na świecie!
Rzadkie grupy krwi w układzie krwi Rh mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić transfuzję krwi. Krew Rh-null jest „uniwersalną” krwią ratującą życie.
źródła https://bigthink.com/surprising-science/golden-blood?rebelltitem=1#rebelltitem1
https://www.science.org.au/curious/people-medicine/rare-blood-types
https://www.facebook.com/krwiodawcy/posts/4284928311528006