Energia życia „qi”
Akupunktura to, mówiąc najprościej, praca z energią. Według kanonu medycyny chińskiej jest to energia życia „qi”. Niektórzy wyobrażają ją sobie jako nadprzyrodzoną, kosmiczną siłę, tymczasem jest to energia, która powstaje w naszym organizmie w wyniku pewnych procesów biochemicznych. Nośnikiem tej energii jest kwas adenozynotrójfosforowy. „Akupunktura polega na tym, że, nakłuwając odpowiednie punkty na ciele, zawiadujemy przepływem tej energii, możemy ją wzmacniać lub osłabiać, transferować z obszarów nadmiarowych do niedoborowych, możemy usuwać bloki energetyczne i w ten sposób, przywracając równowagę potencjału energetycznego - wyjaśnia Maciej Gapiński, lekarz medycyny, specjalista w dziedzinie akupunktury w Centrum Medycznym MML.
Pochodzenie akupunktury dobrze obrazuje pewna anegdota. Otóż pięć tysięcy lat temu w jednej z chińskich wiosek żył rolnik, którego bardzo bolała głowa. Pewnego dnia podczas sadzenia ryżu, wbił sobie w stopę drewniany szpikulec od motyki. Od tego momentu ból głowy przeszedł mu bezpowrotnie. Potem ów rolnik przekazał swoją wiedzę jednemu z lekarzy wojskowych, który w ten sam sposób wyleczył swojego dowódcę.
Nierozładowany stres przyczyną napięć w ciele
Przez kilka tysięcy lat wytypowano na ciele człowieka 365 punktów głównych i drugie tyle punktów dodatkowych. Każdy jeden punkt działa inaczej, gdy zastosujemy pojedyncze ukłucie a inaczej w kombinacjach. „Wiele schodzeń, typu bóle głowy, nie zawsze są związane z napięciem mięśni czy problemami krążeniowymi. U podłoża leży często nierozładowany stres, z którym pacjent nie potrafi sobie poradzić. W takich sytuacjach akupunktura jest bardzo efektywna.” - mówi Maciej Gapiński, specjalista w dziedzinie akupunktury w Centrum Medycznym MML.
Akupunktura może być pomocna np. w zrywaniu z nałogiem nikotynowym. Pozwala przywrócić równowagę organizmu palacza, która ulega rozchwianiu w wyniku odstawienia nikotyny. Osobom sięgającym regularnie po papierosa kojarzy się on często z formą nagrody w postaci krótkiej przerwy i oderwania się od napiętego harmonogramu dnia, ucieczki od stresu i problemów. Stosowane w akupunkturze zabiegi oczyszczające pozwalają rozładować napięcia elektryczne, które w wyniku stresujących przeżyć gromadzą się w naszym ciele, tym samym zastępując potrzebę sięgnięcia po papierosa.
Akupunktura na pomoc palaczom?
W przypadku terapii wspomagającej rzucanie palenia stosuje się różne rodzaje nakłuć, np. nakłucia dynamiczne-krótkotrwałe lub nakłucia statyczne, w których nakłuwa się ciało i zostawia igłę na ok. 15-20 minut. Samo nakłuwania, jeśli trafi się w odpowiedni punkt, bywa bolesne, ponieważ następuje uwolnienie energii elektrycznej o napięciu około 20-25 miliwoltów. Długość trwania zabiegu to ok. 45-60 minut, a pełna kuracja w zakresie zrywania z nałogiem palenia składa się zwykle z 10-12 spotkań. „W przypadku zrywania z nałogiem nie ma żadnych przeciwwskazań co do stosowania akupunktury. Najważniejsze są jednak wola zerwania z nałogiem i konsekwencja.” - mówi Maciej Gapiński z Centrum Medycznego MML.
Fakty i mity
Według wytycznych WHO jest ok. 40 jednostek chorobowych, przy których uznaje się, że akupunktura przynosi zadowalające efekty. Są to m.in. migreny, depresje, bóle stawów.
Akupunktura nie koliduje w żaden sposób ze stosowanymi obecnie procedurami medycznymi, z farmakoterapią. W żaden sposób nie upośledza funkcjonowania metabolicznego i fizjologii organizmu, ale tylko wspiera terapię. Akupunktura może być skuteczną alternatywą, w momencie gdy wszystko co jest zmierzone i medycznie udowodnione, nie przynosi wymiernego efektu.