Partner: Logo KobietaXL.pl
Po pierwsze, należy pamiętać, że dziecko nie płacze ze złośliwości ani aby uprzykrzyć nam życie. Płacze z konkretnego powodu. Płacz to jedyna forma komunikacji niemowlaka z rodzicami, dlatego bardzo ważną umiejętnością jest znalezienie powodu takiego stanu i szybkie rozwiązanie problemu. Rodzic staje się detektywem, który robi małe dochodzenie odnośnie przyczyny płaczu. Początek wspólnej drogi zawsze jest trudny i to dla obu stron. Dlatego stworzyłam, krótką listę, która pomoże rozszyfrować komunikat kryjący się za płaczem maluszka. Poniższa lista rzeczy, znacznie ułatwi  dochodzenie:
 
1. Przewinięte? 
Sprawdź, czy pieluszka dziecka jest sucha. Pamiętaj, że każdy niemowlak ma inną wytrzymałość na przepełnienie pampersa – jeden maluszek wykorzysta go do granic możliwości, a drugi będzie wymagał częstszej zmiany pampersa. Kluczem do sukcesu jest obserwacja i poznanie swojej pociechy. 
 
2. Nakarmione? 
Jeżeli chcesz mieć karmienie malucha pod kontrolą, a przy tym spokojną głowę, polecam zapisywać Ci, od której do której godziny karmisz dziecko (możesz też ściągnąć specjalne aplikacje, które Ci to ułatwią). Jeżeli karmisz piersią – dopisz, z której piersi podajesz pokarm i pamiętaj, żeby co karmienie ją zmieniać. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym nie zapomnij zanotować, jaką porcję zjadło dziecko. 
 
3. Wyspane? 
W tym przypadku także warto prowadzić notatki, od której do której godziny dziecko śpi. Wówczas będziesz wiedziała, kiedy niewyspanie jest powodem jego płaczu. Zaczniesz również zauważać jak maluszek zaczyna kształtować sobie rytm dnia.
 
4. Nic je nie boli? Kolka? Problemy z wypróżnianiem?
Mniej więcej 85-90% dolegliwości bólowych niemowląt pochodzi z brzuszka. Dlatego też sprawdź, czy brzuszek dziecka nie jest wzdęty. Zwróć także uwagę na prukanie, napinanie nóżek oraz problemy z wypróżnianiem – te objawy także mogą zwiastować dolegliwości brzuszkowe. 
 
5. Potrzeby emocjonalne – bliskość i potrzeba uwagi? 
Często rodzice słyszą „Nie noś go tyle, bo rozpieścisz dziecko” Zatem, czy da się przedawkować miłość i bliskość? Pamiętaj, że każde dziecko ma inne potrzeby, dlatego obserwuj, co jest najlepsze dla twojego malucha. Jedne z nich będą potrzebowały więcej bliskości, a inne mniej. Jako fizjoterapeuta polecam Ci jednak, żeby niemowlak częściej znajdował się na twardym podłożu, aniżeli na twoich rękach. Leżenie na brzuszku (podkreślam – na twardym podłożu) pomoże mu w prawidłowym rozwoju. 
 
6. Czy sama jestem wyciszona emocjonalnie?
Dzieci są niesamowite w wykrywaniu naszych stanów emocjonalnych, dlatego pamiętaj o tym, aby zadbać o swój spokój i regenerację. Jeżeli ty nie czujesz się na siłach, poproś swojego partnera, aby np. uśpił dziecko. Niemowlak musi poczuć się spokojnie i bezpiecznie 
w ramionach rodzica. Twój spokój to spokój twojego dziecka. 
 
7. Warunki zewnętrzne zasypiania są dobre? 
Maluch wyspany, to maluch szczęśliwy, dlatego zadbaj o jego komfortowe warunki snu. Pamiętaj przede wszystkim o: zaciemnieniu miejsca, w którym śpi dziecko (dobre będą rolety bądź zasłony zaciemniające). W tym miejscu zaznaczę, że w ciągu dnia nie ma konieczności zaciemniania przestrzeni. W taki sposób maluch nauczy się rytmu dzień/noc. Oprócz tego pamiętaj, że optymalna temperatura do snu to od 16 do 20 stopni. Aby dopasować temperaturę do swojej pociechy, najpierw zaobserwuj, która temperatura jest dla niej najlepsza. Wystrzegaj się przegrzewania pomieszczeń, bo za wysoka temperatura wpływa na pogorszenie jakości snu. Jeżeli obawiasz się, że maluch rozkopie się w nocy i zmarznie – polecam śpiworki. I jeszcze jedna wskazówka – nie twórz sztucznej ciszy podczas drzemek swojego malucha w ciągu dnia. Dzięki temu dziecko nauczy się spać przy tych dźwiękach. Co więcej – dla prawidłowego rozwoju malucha zatroszcz się o twardy materac do spania. Miękki materac zaburza prawidłową dystrybucję napięcia mięśniowego u niemowląt. Dlatego też nie kładź dziecka na swoim łóżku (chyba, że śpi tam samo), aby podłoże pod jego ciężarem się nie odkształcało. 
 
 
 
 
 
Rita Calderaro-Poczmańska jest rehabilitantką dziecięcą, edukatorką wiedzy na temat rozwoju i pielęgnacji niemowląt, autorką poradnika dla rodziców KursNaDziecko.pl 

Tagi:

dziecko ,  wychowanie ,  Rita Calderado- Poczmańska , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót