Pierwsze objawy żylaków są często bagatelizowane, tymczasem nieleczona choroba może doprowadzić między innymi do zakrzepowego zapalenia żył czy zatorowości płucnej. Zobaczmy, dlaczego żylaki należy leczyć i jakie są konsekwencje powikłań.
Dlaczego żylaki trzeba leczyć?
Żyły, które działają prawidłowo, odprowadzają krew z kończyn dolnych do serca. W naczyniach znajdują się zastawki, uniemożliwiające cofanie się krwi, dzięki czemu przepływ odbywa się w jednym kierunku. Jeżeli zastawki przestaną działać prawidłowo, dochodzi do zastoju w żyłach i wzrostu ciśnienia, które rozpiera naczynia krwionośne. Wtedy naczynia ulegają rozszerzeniu i zgrubieniu, a na nogach pojawiają się nieestetyczne pajączki. W początkowej fazie żylaki nie dają specyficznych objawów. Może pojawić się uczucie ciężkości nóg, bóle łydek i obrzęki, które często tłumaczone są po prostu zmęczeniem. Wraz z postępem choroby, ból nóg może się nasilać do poziomu, który utrudni normalne funkcjonowanie[1].
Jakie są skutki nieleczonych żylaków?
Wśród konsekwencji pozostawienia żylaków bez odpowiedniej terapii wyróżniamy[2]:
- pękanie żylaków kończyn dolnych — najczęściejdochodzi do pęknięcia żylaków, umiejscowionych w okolicy podudzia lub piszczeli. Po pęknięciu żyły następuje krwotok. Takie zdarzenie wymaga pilnej interwencji lekarskiej,
- zator płucny — najgorszympowikłaniem nieleczonych żylaków są pojawiające się zakrzepy. Jeżeli dojdzie do oderwania zakrzepu od ściany, może to spowodować zator tętnicy płucnej, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia,
- owrzodzenia w miejscu powstawania żylaków — przynieleczonych żylakach zwiększa się ryzyko powstawania owrzodzeń, charakteryzujących się obrzękiem i stwardnieniem skóry. Owrzodzenia mogą być przyczyną rozwoju stanu zapalnego w mięśniach i powięziach.
Oprócz powyższych, stanowiących bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia, nieleczone żylaki wiążą się także z nasileniem dolegliwości bólowych do tego stopnia, że w dużym stopniu zaburzają komfort życia osoby chorej.
Co robić, gdy pojawią się pierwsze objawy żylaków?
Warto udać się do lekarza już w przypadku wystąpienia pierwszych objawów żylaków. Jednorazowe uczucie ciężkości nóg czy obrzęk nie muszą zaraz świadczyć o rozwijającej się chorobie, jeżeli jednak pojawiają się systematycznie, warto skonsultować to ze specjalistą. Lekarz podejmie odpowiednią diagnostykę i zaleci specjalną terapię. Warto w aptece kupić sprawdzony lek z heparyną na żylaki Lioton 1000. Oprócz przeciwzakrzepowego działania heparyny produkt zapewnia też przyjemne chłodzenie, oraz łagodzenie obrzęków. Heparyna to substancja znana ze swoich właściwości, hamujących powstawanie zakrzepów. Lioton 1000 może więc być stosowany jako skuteczne wsparcie terapii żylaków.
materiał partnera
Rekomendacje:
Zubilewicz R., Przewlekła choroba żylna. Forum Medycyny Rodzinnej, 2015, 9, 5.
Tuszyński. K., Układ sercowo-naczyniowy – leki układu krążenia, choroby, wytyczne i suplementacja. Vademecum Farmaceutyczne, Wydanie II, 2021.
[1] R. Zubilewicz, Przewlekła choroba żylna. Forum Medycyny Rodzinnej, 2015, 9, 5, s. 400-404.
[2] K. Tuszyński, Układ sercowo-naczyniowy – leki układu krążenia, choroby, wytyczne i suplementacja. Vademecum Farmaceutyczne, Wydanie II, 2021, s. 34-61.