Układ pokarmowy w okresie ciąży
W czasie ciąży dochodzi do radykalnych zmian w ilości wydzielania hormonów, w szczególności progesteronu, który produkowany jest w zwielokrotnionych ilościach. Działa on relaksacyjnie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, co przyczynia się do ich rozluźnienia i upośledzenia czynności zwieraczy połyku. Sprawia to, że treść pokarmowa zalega i tworzą się zaparcia oraz wspominana zgaga. Dotyczy to w szczególności późniejszych miesięcy ciąży, kiedy poza zmianami hormonalnymi mamy również do czynienia z powiększającą się macicą, która uciska na żołądek i jelita. Sprawia to, że są one wypychane i przemieszczane ku górze. U niektórych ciężarnych dojść może wówczas nawet do nadmiernego wydzielania się kwasu solnego w żołądku.
Objawy zgagi w ciąży
Obecność zgagi charakteryzuje się szeregiem nieprzyjemnych objawów takich jak chociażby uczucie pieczenia za mostkiem, któremu towarzyszyć może wrażenie goryczy w ustach. Pojawia się ono kiedy kwaśna treść żołądka cofa się do przełyku. Niekiedy towarzyszą temu odbijanie się i kwaśne wymioty.
Więcej informacji o powstawaniu zgagi i jej objawach: Ciąża a zgaga. Jak sobie z nią radzić?
Patenty na ciążową zgagę
Każda przyszła mama powinna zdawać sobie sprawę z tego, jak kluczowe w okresie ciąży są odpowiednio zbilansowana dieta oraz prawidłowy przyrost masy ciała. By zapobiec pojawianiu się zgagi, niezbędne będzie unikanie nadmiernego wypełnienia żołądka. W związku z tym, zaleca się spożywanie małych, lecz regularnych posiłków. Należy je jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy z kęsów, tak by został on dobrze rozdrobniony. Pamiętać powinno się także o nie kładzeniu się spać z pełnym żołądkiem. Między ostatnim posiłkiem, a udaniem się do łóżka minąć powinny co najmniej 3 godziny – wówczas będziemy mieć pewność, że większość jedzenia została strawiona. Nieprzyjemne objawy zgagi nasilać może leżenie płasko na plecach – treści pokarmowe cofają się wówczas z żołądka do przełyku. Aby temu zapobiec, najlepiej położyć się z głową ułożoną wyżej niż reszta ciała.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, które produkty spożywcze wzmagają objawy zgagi. Zalicza się do nich potrawy tłuste, pikantne, kwaśne, gorące, konserwowane, jak ocet czy papryka, używki, jak kawa czy herbata, soki owocowe, napoje gazowane oraz słodycze.
Kobiety w ciąży nie powinny także pić w trakcie jedzenia, lecz pomiędzy posiłkami. Najlepiej sprawdzi się tu woda, która oczyszcza przełyk z kwasu solnego.
Zniwelować objawy zgagi pomóc mogą migdały (zawierają magnez i wapń pomagające w eliminowaniu opisywanej dolegliwości), mleko oraz jego pochodne takie, jak kefir, maślanka czy jogurt, które neutralizują kwaśną treść pokarmową. Inny sposób to napar z rumianku i siemienia lnianego – łagodzi uczucie pieczenia, chroni nabłonek przełyku i wpływa korzystnie na proces trawienia.
Jeżeli domowe sposoby nie okażą się pomocne, sięgnąć można po dostępne bez recepty preparaty zobojętniające kwas solny zawarty w soku żołądkowym i powlekające błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy ochronną warstwą zabezpieczającą przed dotarciem do niej wspominanego kwasu. Przyczyniają się one także do redukcji ilości gazów zgromadzonych w żołądku. Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie kuracji przy ich pomocy, skonsultujmy się z lekarzem prowadzącym ciążę. Należy sobie również zdawać sprawę z faktu, że by ich przyjmowanie miało jakikolwiek skutek, należy spożyć całe opakowanie leku – sporadyczne jego przyjmowanie przyczynić może się jedynie do wzmożonego wytwarzania kwasu żołądkowego.
Więcej informacji na temat zgagi w ciąży znaleźć można pod adresem: CIĄŻA A ZGAGA - RENNIE.