Partner: Logo KobietaXL.pl

Pierwsze pytanie, jakie powinna postawić sobie przyszła mama brzmi: „W jaki sposób mam się przygotować do ciąży, aby zapewnić najlepsze warunki do rozwoju maluszka?”. Odpowiedź na nie jest następująca - przed ciążą powinnaś wykonać szereg badań, które pozwolą ocenić Twój stan zdrowia,, a także zadbać o suplementację diety składnikami, których naturalnie jest w niej zbyt mało, a są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Każdy krok bezwzględnie powinien być skonsultowany z lekarzem i to od wizyty u specjalisty powinno zacząć się planowanie ciąży.

Kwas foliowy a ciąża

 

Specjaliści są zgodni – kobiety powinny zażywać kwas foliowy przed ciążą oraz w jej trakcie, do 12. tygodnia. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu – odpowiada za prawidłowy rozwój kręgosłupa i mózgu we wczesnym etapie ciąży. Jego niedobór może doprowadzić do wystąpienia wad cewy nerwowej płodu, ale także poronienia, wcześniactwa i innych wad wrodzonych. Liczne badania potwierdzają, że już zażywanie codziennie małej dawki kwasu foliowego (0,4 mg/dobę dla kobiet poniżej BMI 30) pozwala zmniejszyć to ryzyko.

Organizm ludzki nie syntetyzuje kwasu foliowego, dlatego konieczne jest dostarczanie go z pożywieniem. Naturalną postać tej witaminy znaleźć można w warzywach zielonych jak brukselka, sałata, szpinak; w roślinach strączkowych jak zielony groszek i fasolka, ale także w pełnych ziarnach zbóż, bananach i pomarańczach.  Niestety z pożywieniem zwykle dostarczana jest zbyt mała ilość potrzebnych folianów – mniej niż połowa, dlatego zaleca się przyjmowanie syntetycznego kwasu foliowego. UWAGA! Przed podjęciem decyzji o suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

 

Jak długo zażywać kwas foliowy?

Niezwykle ważne jest, aby dostarczać kwas foliowy jeszcze przed zajściem w ciążę. Niektórzy specjaliści zalecają zażywanie nawet na 6 miesięcy przed, a zakończenie w pierwszym trymestrze ciąży. Najważniejsza jednak jest systematyczność na 5-6 tygodni przed zapłodnieniem, ponieważ kwas foliowy przeciwdziała wadom rozwojowym występującym w pierwszych czterech tygodniach ciąży. Przyjmowanie kwasu foliowego zalecane jest wszystkim kobietom pomiędzy 18. a 45. rokiem życia, które rozpoczęły współżycie, aby w przypadku nawet nieplanowanej ciąży zadbać o zdrowie maluszka już na jak najwcześniejszym etapie.

Co zażywać przed ciążą?

Wspomnieliśmy o tym, że przed ciążą należy dostarczać organizmowi witaminę B9, czyli kwas foliowy. W ostatnich latach specjaliści coraz szerzej rekomendują również witaminę D, ponieważ wspomaga płodność kobiety – jest niezbędna do produkcji hormonów odpowiedzialnych za owulację. Najwięcej witaminy D3 mają tłuste ryby, żółtko jaj, masło i tłuste sery. Jednak bardzo trudne jest zaspokojenie przy pomocy diety całego dziennego zapotrzebowania na witaminę D, które u kobiet w wieku rozrodczym wynosi od 400 do 800 mikrogramów na dobę, dlatego należy wspomóc się suplementacją, a dawka przyjmowania witaminy D3 powinna być ustalona z lekarzem.

Badania przed ciążą

Decyzja o planowaniu dziecka powinna byćskonsultowana z lekarzem. Stan zdrowia przyszłej mamy będzie miał wpływ na rozwój maluszka, a każde schorzenie dróg rodnych wpłynie również na przebieg ciąży. Warto więc wykonać przed ciążą niezbędne badania.

Badania powinno się zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który przeprowadza tzw. badanie przedmiotowe określające stan i wydolność organizmu. Zmierzy również ciśnienie krwi oraz wyda skierowania na testy laboratoryjne: badania krwi jak morfologia, poziom glukozy, grupa krwi i czynnik Rh, poziom hormonów tarczycy oraz test na obecność wirusów toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki. Następnie młodą mamę czeka wizyta u ginekologa, który wykona podstawowe badania przed ciążą jak cytologia, badanie czystości pochwy, USG narządu rodnego (transwaginalne). Warto również przebadać piersi pod kątem obecności potencjalnych zmian. Po więcej informacji, jak należy przygotować się do ciąży i jakie są podstawowe badania przed ciążą, odnosimy na stronę: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/badania-przed-ciaza.

Przed ciążą

Przed zajściem w ciążę warto zadbać o swój organizm i wprowadzić odpowiednią dietę, ruch, a także unikać kontaktu z substancjami niebezpiecznymi, takimi jak wszelkie używki. Zdrowa dieta polecana jest wszystkim paniom z otyłością, ponieważ dodatkowe kilogramy mogą utrudnić zajście w ciążę. Należy pamiętać, że tryb życia i odżywiania przyszłej mamy decyduje o zdrowiu przyszłego potomka, a wszystko, co spożywa, jest budulcem jego organizmu. Dlatego przed i w trakcie ciąży należy zwracać szczególną uwagę na to, co się je, oraz ustalić zbilansowany, urozmaicony, kolorowy jadłospis zapewniający dostarczenie wszystkich składników, których organizm przyszłej mamy i jej wyczekiwanego potomka będzie potrzebował.

Każda przyszła mama powinna zatroszczyć się o swoje zdrowie i nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów. Ciąża powinna być prowadzona pod okiem lekarza, który zadba o jej prawidłowy przebieg, wyda skierowania na konkretne badania oraz upewni się co do stanu zdrowia mamy i maluszka. Wszystko po to, aby urodzić zdrowe, wymarzone dziecko i spokojnie poświęcić się szczęśliwemu rodzicielstwu.

 

 

Tagi:

ciąża ,  kobieta ,  rodzice ,  dziecko , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót