Partner: Logo KobietaXL.pl

Sezon wiosennej aury rozpoczął się na dobre, a latem atrakcji na świeżym powietrzu pojawi się jeszcze więcej: kąpiele w morzu czy leżenie na chłodnym piasku na plaży. Jak zatem w ten intensywny dla naszego organizmu czas nie stracić ani jednej chwili na kolejną walkę z nieprzyjemną infekcją dolnych dróg moczowych? Walkę, która według najnowszego raportu „Infekcje dolnych dróg moczowych – leczenie i zapobieganie nawrotom – www.leczdrogimoczowe.pl”* jest uciążliwa aż dla ¾ respondentek.

Problem nawracających infekcji dolnych dróg moczowych dotyczy ok. 20% Polek w różnym wieku.1 Według raportu, konieczność częstego oddawania moczu (objawy te doskwierają 80%), nagła, nawracająca potrzeba wizyty w toalecie (uczucie to doskwiera 79%) oraz pieczenie i ból podczas oddawania moczu (odczuwany przez 92%) to główne objawy, z jakimi zmagają się respondentki. W opinii Polek na infekcje dolnych dróg moczowych narażone są przede wszystkim kobiety (54% odpowiedzi). Choć problem definiowany jest prawidłowo, wiele osób nie potrafi rozprawić się z nim na tyle skutecznie, aby już nigdy nie powrócił. Podczas kuracji cała uwaga skupia się na doraźnym usunięciu objawów infekcji, a nie wyleczeniu jej przyczyn na dobre.


Infekcje dolnych dróg moczowych oczami Polek

Zdecydowana większość kobiet w Polsce definiuje zakażenia dróg moczowych jako dolegliwość bardzo uciążliwą. Aż 60% z nich odczuwa dyskomfort oraz niezdolność do wykonywania codziennych czynności w pracy lub szkole. Istnieje również grupa pań (blisko 50% badanych), które w domu posiadają zapas lekarstw do szybkiej walki z zakażeniem pęcherza, chcąc tym samym zabezpieczyć się w razie nagłych, awaryjnych sytuacji. Jednak nawracające i częste problemy z drogami moczowymi nie wpływają na Polki na tyle, aby chciały, a przede wszystkim umiały skutecznie przeciwdziałać kolejnym nawrotom choroby. Jedynie 1/3 badanych stosuje preparaty, które zapobiegają nawracaniu infekcji. Do najczęściej wybieranych należą leki syntetyczne (42% stosuje je jako zapobieganie nawrotom choroby), a do preferowanych substancji zalicza się furagina, uważana za skuteczną oraz bezpieczną. Niepokojąco duże zainteresowanie wzbudzają także suplementy diety (decyduje się na nie blisko 50% Polek), szczególnie te zawierające żurawinę. Wiele tego typu produktów nie posiada jednak badań klinicznych, a tym samym ich skuteczne działanie jest wątpliwe.


Zatem jak skutecznie pozbyć się nawracających dolegliwości?

Istotne jest zachowanie kilku prostych zasad w codziennym życiu, które znacząco zmniejszają ryzyko powstawania infekcji dolnych dróg moczowych. Należą do nich m.in. właściwa higiena osobista, picie odpowiedniej ilości płynów, zapobieganie wychłodzeniu dolnych partii ciała, odpowiednia higiena (również partnera) przed i po stosunku płciowym, zmiana środków plemnikobójczych na inną metodę antykoncepcji.

 

Oprócz zmian w codziennych zwyczajach, istotne znaczenie ma także stosowanie preparatów zapobiegających nawrotom infekcji. Taki preparat powinien mieć kompleksowe działanie przywracające prawidłowe funkcjonowanie dolnych dróg moczowych: moczopędne, zapobiegające przyczepianiu się bakterii do ścian pęcherza (antyadhezyjne), przeciwzapalne, rozkurczowe. Po zastosowaniu antybiotyku lub furaginy, drogi moczowe są wyjałowione i bardziej narażone na ponowną infekcję, dlatego niezbędna jest profilaktyka, która odbuduje ich naturalną barierę ochronną – powiedział Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, były Przewodniczący Sekcji Uroginekologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

 

Nie do przecenienia jest tutaj fitoterapia, czyli stosowanie leków pochodzenia naturalnego o skuteczności i bezpieczeństwie potwierdzonych w badaniach klinicznych. Unikalność tej metody polega nie tylko na skutecznym leczeniu występujących dolegliwości, ale przede wszystkim na działaniu profilaktycznym, dzięki któremu można znacząco zmniejszyć ryzyko nawrotu kłopotliwej choroby.

 

Kupilas A. Zakażenia układu moczowego, Przegląd Urologiczny 2006/4 (38)

 

* * * * *

Raport 2017 : „Infekcje dolnych dróg moczowych – leczenie i zapobieganie nawrotom – www.leczdrogimoczowe.pl”

 

 

 

 

Tagi:

choroba ,  infekcje dróg moczowych ,  kobieta , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót