- Po wyjściu ze szpitala pacjentka czy pacjent trafiają pod pięcioletnią opiekę onkologiczną. Widzą się z lekarzem raz na trzy miesiące, później raz na pół roku, następnie raz na rok i jeżeli jest wszystko w porządku to w zasadzie po pięciu latach nie muszą pojawiać się u onkologa, nie są wzywani na kolejne kontrole. Systemowo tyle. Natomiast brakuje wsparcia psychologicznego, psychotraumatologicznego ponieważ osoby, które zdrowieją zachowują się tak samo jak żołnierze, którzy wracają z misji wojennych. Oni potrzebują tego wsparcia, bo walczyli o własne życie – mówi newsrm.tv Marta Szklarczyk, fundacja Rak’n'Roll.
- Wyzwania codziennego życia po chorobie, po wielu miesiącach trudnego i wyczerpującego leczenia onkologicznego, ograniczeniach fizycznych, emocjonalnej słabości, życia w stresie i ogólnej bezsilności, z oszpeconą urodą, nadszarpniętym poczuciem kobiecości i własnego wizerunku okazały się być bardzo trudne do podjęcia, mimo szczęśliwego powrotu do zdrowia – opowiada Anastazja, uczestniczka I edycji Programu iPoRaku.
Oficjalne dane podają, że u 25% osób, które po zakończonym leczeniu onkologicznym otrzymują informację o remisji choroby, około pół roku po pozytywnej diagnozie, stwierdza się zespół stresu pourazowego (PTSD) i/lub depresję. Właśnie mija rok od uruchomienia iPoRaku, programu wsparcia dla osób, które wróciły do zdrowia po chorobie nowotworowej lecz potrzebują pomocy, by ułożyć swoje życie na nowo. W pilotażu wzięło udział 15 kobiet, dzięki którym dowiedzieliśmy się jeszcze więcej na temat potrzeb osób po chorobie.W ramach projektu uczestniczki mogły wziąć udział w warsztacie grupowym, prowadzonym przez psychoonkolog Katarzynę Borowicz, pt.: „Blaski i cienie życia po chorobie nowotworowej”, psychoterapii prowadzonej metodą EMDR, warsztacie predyspozycji osobistych Discovery Insights, indywidualnych konsultacjach zawodowych (ustalanie ścieżki kariery) prowadzonych przez firmę Hudson, warsztatach prowadzonych przez specjalistkę ds. wizerunku – Ulę Kamińską, warsztatach pięknościowych, konsultacjach dietetycznych oraz skorzystać z zajęć sportowych w ramach bezpłatnego karnetu do siłowni dla kobiet Ms Sporty.
Fundacja ogłaszamy nabór chętnych kobiet i mężczyzn do wzięcia udziału w programie iPoRaku. To program wsparcia dla osób, które powróciły do zdrowia lecz nie potrafią powrócić do życia. Druga edycja programu została rozszerzona i obejmuje Warszawę, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań i Gdańsk.
Program iPoRaku jest dla osób, które minimum pół roku a maksimum 5 lat temu zakończyły leczenie. Aby zgłosić się do programu wystarczy wysłać swoją historię do koordynatorki projektu – Marty Szklarczuk, e-mail: marta.szklarczuk@raknroll.pl
newsrm.tv