Nie dbamy o nią w należyty sposób, jedząc fast foody, pijąc gazowane napoje, alkohol oraz hektolitry kawy. Mimo że organy wewnętrzne pracują w pocie czoła i starają się pozostać w zdrowiu, z czasem buntują się, a niezdrowy tryb życia odbija się czkawką. Wątroba nie jest wyjątkiem.
Najlepszym sposobem na zachowanie wątroby w jak najlepszej kondycji jest oczywiście prowadzenie zdrowego trybu życia oraz stosowanie właściwie zbilansowanej diety. Zdarza się jednak, że na zmiany w nawykach żywieniowych jest za późno i jedynym sposobem na doprowadzenie organu do stanu używalności są tabletki na wątrobę. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ nawet dokładnie przebadany preparat może powodować skutki uboczne.
Wątroba - co jej zawdzięczamy?
Wątroba odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie. To jej zawdzięczamy gospodarkę węglowodanami (wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę będąc dynamicznym zbiornikiem podstawowego materiału energetycznego), metabolizm tłuszczów (przekształca węglowodany i białka w tłuszcze, syntezuje lipoproteiny, fosfolipidy i cholesterol), gospodarkę białkową (wytwarza 85% wszystkich białek znajdujących się w osoczu, syntezuje aminokwasy niezbędne do dalszych procesu) i gromadzenie zapasów witamin: A, D i B12 oraz żelaza. Wątroba to także organ świadczący usługi odtruwające organizm. Narząd neutralizuje różne toksyny (m.in. alkohol i amoniak) oraz sprzęga i degraduje hormony, a także reguluje przemianę leków. Organ jest również odpowiedzialny za przemianę hemu będącego składową hemoglobiny i innych związków białkowych. Wątroba odpowiada także za wytwarzanie żółci i funkcje immunologiczne. Wielofunkcyjność organu sprawia, że naprawdę warto o niego dbać.
Czytaj także >> Jak powinno wyglądać oczyszczenie organizmu z toksyn?
Jak dbać o wątrobę?
Najskuteczniejszym sposobem dbania o wątrobę jest nieszkodzenie jej, a to z kolei wymaga zdrowej diety. Chcąc zachować jak najlepszą kondycję gruczołu, konieczne jest wykluczenie z codziennego jadłospisu ciężkostrawnych, tłustych potraw. Wrogiem wątroby jest nie jednak nie tylko smażenie. Równie źle działają na nią dania typu fast food, czyli produkty wysoko przetworzone. Wykluczenie dużych ilości kawy i herbaty oraz napojów gazowanych także spowoduje poprawę funkcjonowania wątroby. W diecie powinno znaleźć się natomiast jak najwięcej lekkostrawnych, gotowanych potraw, które nie będą obciążać narządu. Warto włączyć do jadłospisu zioła i herbatki wspomagające funkcjonowanie wątroby. Dbając o prawidłową pracę gruczołu, nie należy nadużywać alkoholu oraz innych używek. Również otyłość nie służy wątrobie, dlatego sport i ruch powinny stać się nawykiem.
Co na wątrobę?
Wiele osób zastanawia się, co na wątrobę (poza zdrową dietą oczywiście) jest sposobem dbania o ten ważny narząd. Farmaceuta oraz lekarz z pewnością polecą skuteczne metody wspomagania organu. Warto wiedzieć, że w aptekach znajdziemy wiele herbatek ziołowych i preparatów regulujących pracę gruczołu. Wśród ziół usprawniających funkcje wątroby znajduje się, np. mniszek lekarski. Ta pospolita roślina wspomaga metabolizm tłuszczów i doskonale oczyszcza. Innym sposobem na usprawnienie zadań narządu są tabletki na wątrobę, np. Hepatil. Skład preparatów został skomponowany tak, by organ mógł właściwie przeprowadzać metabolizm tłuszczów oraz sprawnie wykonywać pozostałe funkcje.
Skład tabletek na wątrobę
Leki na wątrobę zazwyczaj zawierają substancje takie jak: celuloza mikrokrystaliczna z krzemionką koloidalną (substancja wypełniająca), L-ornityny L-asparaginian, wodorowinian choliny, magnezu stearynian (substancja poślizgowa), talk (substancja poślizgowa), krzemionka koloidalna bezwodna (substancja poślizgowa). W składzie hepatilu najważniejszą rolę odgrywa cholina, której głównym zadaniem jest wsparcie metabolizmu tłuszczów. Drugą istotną substancją jest L-asparaginian L-ornityny wspomagająca rozkładanie i wydalanie amoniaku. Zadaniem tabletek na wątrobę jest zatem pomoc w detoksykacji organizmu. Pozostałe składniki mają charakter pomocniczy.
Wątroba to swego rodzaju oczyszczalnia organizmu, dlatego, chcąc cieszyć się jak najdłuższym i najlepszym zdrowiem, warto zadbać o nią, zanim zacznie szwankować. Sposobem na zachowanie gruczołu w doskonałej formie jest prowadzenie zdrowego trybu życia, w którym nie ma miejsca na fast foody i używki. Ich miejsce powinien natomiast zastąpić sport i zdrowe posiłki. Jeśli mimo to wątroba nie pracuje najlepiej, warto skonsultować się z lekarzem. Być może poleci leki lub zioła, które pomogą na bieżąco oczyszczać organizm z toksyn.