Partner: Logo KobietaXL.pl

Kiedy zaczyna się menopauza?

Menopauza występuje naturalnie u kobiet między 45 a 55 rokiem życia. Jednak ustalenie dokładnego wieku, w którym rozpoczną się procesy prowadzące do ustania miesiączkowania, nie jest możliwe. Co ciekawe, pierwsze objawy menopauzy mogą wystąpić nawet na 10 lat przed całkowitą utratą płodności. Okres bezpośrednio poprzedzający menopauzę nazywa się perimenopauzą. W tym czasie często dochodzi do zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz zmian hormonalnych, które wynikają z niedoboru estrogenów w ośrodkowym układzie nerwowym. Pierwsze objawy menopauzy mogą być mylone z objawami innych chorób takich jak nadczynność tarczycy, nerwica, demencja, nadciśnienie tętnicze lub depresja. Dlatego wszelkie niepokojące symptomy warto od razu skonsultować z lekarzem.

Pierwsze objawy menopauzy

Każda kobieta może odmiennie przechodzić menopauzę. Ten okres nie zawsze musi się wiązać ze wzmożonym dyskomfortem, a niekiedy wręcz przebiega niezauważenie. Aby móc zadbać o swoje zdrowie, warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy menopauzy. Obecnie do podstawowych symptomów klimakterium zalicza się przede wszystkim:

  • nagłe i krótkie uderzenia gorąca,
  • zaczerwienienie się skóry i uporczywe pieczenie skóry,
  • obniżenie nastroju, wahania nastroju, rozdrażnienie,
  • problemy ze snem, częste budzenie się w nocy,
  • nadmierne pocenie się w nocy,
  • zmęczenie i apatia bez wyraźnej przyczyny,
  • kołatanie serca i niepokój,
  • bóle mięśni i częste migreny.

Poza wspomnianymi dolegliwościami w okresie menopauzy można zaobserwować również problemy z funkcjonowaniem układu moczowo-płciowego. Panie skarżą się przede wszystkim na wysiłkowe nietrzymanie moczu, nawracające infekcje intymne, suchość pochwy i ból podczas stosunku. Warto podkreślić, że aż u jednej trzeciej kobiet wspomniane objawy mają bardzo silny przebieg, który utrudnia im wykonywanie codziennych czynności.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Menopauza to naturalny proces biologiczny, który prowadzi do licznych zmian zarówno w ciele, jak i w psychice kobiety. Jeśli towarzyszące jej objawy są dla Ciebie bardzo uciążliwe, to warto je łagodzić przy pomocy sprawdzonych sposobów. W takim wypadku bardzo pomocna będzie zdrowa dieta i ograniczenie napojów zawierających kofeinę, które mogą negatywnie wpływać na jakość Twojego snu. Jeśli w nocy bardzo się pocisz i nie możesz spać, to spróbuj zmienić poduszkę i materac, na modele, które gwarantują lepszy komfort. Dodatkowo warto też często wietrzyć sypialnię i utrzymywać w niej niską temperaturę. Jeśli męczą Cię wahania nastrojów, lęk i zmęczenie, to zastosuj techniki relaksacyjne, dzięki którym odprężysz się i zredukujesz nadmierne napięcie w Twoim ciele. Natomiast panie cierpiące na dolegliwości układu moczowo-płciowego powinny wzmocnić mięśnie dna miednicy, poprzez regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla.

W przypadku wystąpienia ciężkich i bolesnych objawów warto zgłosić się po pomoc do lekarza. Specjalista zleci Ci kompleksowe badania i zaproponuje odpowiednią kurację. Pamiętaj, aby nie bagatelizować przykrych dolegliwości. W tym wyjątkowym okresie właściwie zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie.

Tagi:

zdrowie ,  menopauza ,  objawy menopauzy , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót