Partner: Logo KobietaXL.pl

Przewlekły ból głowy – czym jest?

Przewlekłe bóle głowy, aby mogły zostać za takie uznane, muszą spełniać jedno założenie. Mianowicie muszą pojawiać się regularnie. Nie ma jednak określonej częstotliwości powtarzania się bólu, jednak w ekstremalnych przypadkach możliwe jest odczuwanie silnego bólu głowy nawet codziennie. Przewlekłe bóle głowy objawiające się niezwykle regularnie nie muszą wskazywać na występowanie dodatkowej choroby, mogą być nią same. Wtedy mamy do czynienia z przewlekłym napięciowym bólem głowy, który może mieć nawet bardzo błahą przyczynę.

Przyczyny przewlekłego bólu głowy możemy podzielić na te, na które mamy czynny wpływ i na przyczyny związane z występowaniem innej choroby. Na wystąpienie czynników zawartych w pierwszej grupie możemy swobodnie wpłynąć. Najczęściej aby to zrobić musimy ograniczyć częstotliwość zażywania wybranych substancji. Na pierwszym miejscu w tej grupie znajdują się leki przeciwbólowe. Temat przedawkowywania leków o działaniu przeciwbólowym wciąż jest często pomijany, jednak nałóg ten wcale nie musi doprowadzić do tragedii, aby zaznaczyć się w naszym organizmie.

Czytaj też >> Apteczka podróżna: Co warto zabrać na wakacje?

Inna przyczyna przewlekłego bólu głowy zależna od człowieka, to uzależnienia od używek: alkoholu, tytoniu, kofeiny. Są to szczególne przypadki używek, ponieważ każda z nich może powodować bóle głowy. Alkohol szczególnie daje się we znaki następnego dnia po spożyciu go w dużych ilościach. Wtedy dochodzi do jego uwolnienia, organizm przechodzi detoks, dlatego, między innymi, pojawia się silny ból głowy. Kofeina występuje w kawie. Nic nam nie grozi do momentu, gdy sięgamy po nią jedynie rano. Jednak, kiedy kolejne filiżanki kawy wpijamy niemal co godzinę – narażamy się na problemy zdrowotne i ból głowy.

Znaczna część przypadków przewlekłych bólów głowy powodowana jest przez stres. Na ten czynnik jednak mamy tylko pośredni wpływ. Możemy jedynie zredukować jego oddziaływanie na nasz organizm. Jednak nie mamy wpływu na stres w pracy, podczas jazdy samochodem, czy w trakcie wyjątkowych sytuacji. Wtedy musimy zacząć radzić sobie ze stresem, dlatego idealne w tym momencie będzie opracowanie metody na stres. Pamiętaj tylko, aby nie wpływała ona na Twoje bezpieczeństwo.

Przewlekły ból głowy – przyczyny niezależne od nas

Przyczyny bólu głowy niezależne od nas, to głównie choroby. Nie muszą to być bardzo poważne schorzenia, jednak warto zadbać o ich prawidłowe leczenie, aby wyeliminować wszystkie przyczyny i skutki. Najpowszechniej występującą chorobą powodującą bóle głowy jest nadciśnienie tętnicze. Choroba ta polega na tym, że osoba chora cierpi na przewlekłe wzrosty ciśnienia krwi. Stan ten powoduje nie tylko przewlekłe bóle głowy, ale również inne symptomy takie, jak osłabienie, czy kołatanie serca. Stan chorego powinien być korygowany lekami zaleconymi przez specjalistę.

Czytaj też >> Poznaj sposoby na ból głowy

Jedną z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych wśród polskiego społeczeństwa jest nadczynność tarczycy. Badania wykazują, że cierpi na nią od 1% do 2% osób dorosłych, częściej kobiety niż mężczyźni. Choroba ta polega na tym, że tarczyca produkuje zbyt dużą ilość hormonów, a one odpowiadają za regulację wielu procesów zachodzących wewnątrz organizmu. Oznacza to, że choroba rzutuje jednocześnie na wiele układów i organów, w tym serce i mózg. Jednym ze skutków nadczynności tarczycy jest właśnie ból głowy. Jeżeli poza nim zauważasz u siebie objawy takie, jak chudnięcie, nerwowość, przyspieszone bicie serca, czy zaparcia, zgłoś się jak najszybciej do lekarza w celu podjęcia najlepszej kuracji leczniczej.

Przewlekły ból głowy jest schorzeniem, które trzeba leczyć bez względu na powód jego występowania. Zarówno jeśli jest chorobą samą w sobie, jak i jedynie skutkiem innej przypadłości powinien być odpowiednio zdiagnozowany i poddany leczeniu, aby nieprzyjemny stan w możliwie jak największym stopniu wyeliminować. Terapia najczęściej polega na stosowaniu odpowiednio dobranych tabletek, rzadziej są to środki podawane innymi drogami.

Czytaj też >> Sześć faktów o aspirynie, jakie powinnaś znać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

- http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/bol/dlaczego-codziennie-boli-glowa-przyczyny-leczenie-przewlekly-bol-glowy_38882.html

- http://www.poradnikzdrowie.pl/szukaj/nadczynno%C5%9B%C4%87%20tarczycy

- http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/bol/bol-glowy-to-czesto-objaw-powaznej-choroby-grozne-przyczyny-bolu-glowy_37123.html

Tagi:

aspiryna ,  ból ,  ból głowy ,  zdrowie , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót