Partner: Logo KobietaXL.pl

Jaka dieta jest odpowiednia dla seniora?

Żywienie osób w podeszłym wieku może się nieco różnić od tego proponowanego młodszym osobom. Z tego powodu, komponując swój talerz, warto uwzględniać przede wszystkim zasady zdrowego żywienia osób w wieku starczym, które zostały zaproponowane przez Światową Organizację Zdrowia. Podstawą diety seniora powinny być przede wszystkim warzywa i owoce, które dostarczają niezbędnych witamin, minerałów i błonnika. 

 

W podeszłym wieku można spożywać różnorodne produkty spożywcze, jednak warto ograniczyć w swoich posiłkach cukier i sól, a zwiększyć ilość warzyw i owoców. Jeżeli u osoby w podeszłym wieku, na przykład w badaniach krwi zostały stwierdzone niedobory pewnych witamin, wówczas lekarz może zalecić jej, by sięgnęła po suplementy dla seniora. W kwestii żywienia WHO zaleca też zmniejszyć porcje, a zwiększyć częstotliwość posiłków, tak aby spożywać 4-6 dań dziennie. Warto unikać też potraw będących źródłem złego cholesterolu, a zwiększyć gęstość odżywczą posiłków.

Aktywność fizyczna w starszym wieku

Jeżeli tylko jesteśmy w stanie podejmować jakąkolwiek aktywność fizyczną, powinniśmy regularnie ją wykonywać. Niestety wielu seniorów obciążonych wielochorobowością, jeżeli są oni obłożnie chorzy lub unieruchomieni, nie ma możliwości wykonywania ćwiczeń samodzielnie. W takim przypadku jednak istotne jest, by mimo wszystko takie osoby ćwiczyły biernie, a więc, by ćwiczenia pomagały im wykonywać osoby takie jak rehabilitanci, masażyści czy personel medyczny. W sytuacji kiedy senior jest w stanie czynnie ćwiczyć, zależnie od swojego stanu zdrowia może postawić na spacery, pływanie czy treningi oddechowe. Każda aktywność jest ważna i sprzyja poprawie kondycji, a także sile mięśniowej.

Badania profilaktyczne dla seniora

Czynniki takie jak zdrowa dieta, odpowiednio dopasowana aktywność fizyczna, sen i wypoczynek stanowią fundament działań, które pozwalają seniorom cieszyć się długo zdrowiem i dobrą kondycją. W podeszłym wieku nie można jednak zapomnieć o wykonywaniu badań profilaktycznych. W każdym przypadku zestaw badań, które należy wykonać, powinien ustalać lekarz. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą i poprosić o skierowanie na badania profilaktyczne.

 
 

Tagi:

zdrowie ,  senior , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót